WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pewna kobieta miała wzór oka byka w swoim oku

60-letnia kobieta poszła do okulisty po tym, jak zauważyła ślepe punkty w swoich oczach. Miała ona także reumatoidalne zapalenie stawów i przez 14 lat brała na to lek zwany hydroksychlorochiną (nazwa handlowa Plaquenil).

Badanie siatkówki wykazało niszczenie niektórych komórek. Uszkodzenie nastąpiło w kształcie pierścienia wokół plamki żółtej. Jest to część oka, w pobliżu środka siatkówki, która jest potrzebna do ostrego widzenia.

Czytaj też: Ludzkie języki też mogą wąchać rzeczy

Jest to klasyczne uszkodzenie siatkówki spowodowane wspomnianym wcześniej lekiem. Dalsze badania wykazały, że w obu oczach ma ona martwe punkty w kształcie pierścienia.

Sama toksyczność hydroksychlorochiny jest dosyć niska – zdarza się ona u mniej niż 2% pacjentów, którzy stosują bardzo długo ten lek. Przynajmniej tak do tej pory sądzono, bowiem nowe badania pokazują, że jest to znacznie bardziej powszechne. Badanie z 2014 roku mówi nawet o 7,5% pacjentów i nawet 30% pacjentów przyjmujących lek ponad 20 lat.

Mimo to hydroksychlorochina może być długo bezpiecznie przyjmowana, o ile pacjent jest monitorowany pod kątem uszkodzeń siatkówki. Warto więc pamiętać o tym, jeśli regularnie przyjmujecie ten lek.

Czytaj też: Naukowcy znaleźli prawie 200 000 wirusów ukrywających się w oceanach

Źródło: Livescience