Reklama
aplikuj.pl

Picie kawy a wzrost dziecka. Czy istnieje jakikolwiek związek?

wplyw kofeiny

Rodzice zazwyczaj zabraniają swoim dzieciom picia kawy, argumentując to negatywnym wpływem na proces wzrostu. Na ile jest to rzeczywiste zjawisko?

Ustalenia na ten temat, dostępne w Nutrition Research Reviews, sugerują, że picie kawy nie wpływa negatywnie na wzrost dziecka. Wzrost jest bowiem zależny od wielu innych czynników. Główną rolę odgrywają geny, choć wpływ mogą mieć też takie elementy jak częste infekcje w okresie niemowlęcym/dziecięcym czy dieta matki w czasie ciąży.

Czytaj też: Kolejne badania wchodzą w temat kofeiny, jako leku na otyłość

Skąd w ogóle wziął się przytoczony mit? W latach 80. pojawiły się wyniki badań, które wykazały związek między spożywaniem nadmiernych ilości kofeiny a ryzykiem wystąpienia osteoporozy. Naukowcy doszukują się jednak innej zależności: kawosze pili mniej mleka, które stanowi jedno ze źródeł wapnia. W efekcie winowajcą mogła być nie kofeina, lecz niewystarczająca ilość nabiału w diecie.

Naukowcy nie sądzą, aby picie kawy wpływało negatywnie na wzrost dzieci

Inna teoria sugeruje, że przekonanie może wynikać z zalecenia, aby kobiety w ciąży ograniczyły spożycie kofeiny, ponieważ część badań wykazuje rosnące ryzyko poronienia u pijących kawę. Badania te są jednak niemiarodajne ze względu na niską liczebność próby. Np. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kobietom w ciąży ograniczenie spożycia kofeiny, ale nie całkowitą rezygnację z niej.

Oczywiście dzieci nie powinny spożywać kawy zbyt często, ponieważ u dorosłych również może ona mieć negatywny wpływ na zdrowie. Należy też mieć na uwadze, że masa ciała najmłodszych jest znacznie niższa, dlatego nawet pozornie niewielka ilość kawy może nieodpowiednio oddziaływać na dzieci.