Napoje takie jak np. cola light mogą być postrzegane jako jeszcze bardziej niezdrowe niż ich „normalne” wersje. Niedawno ukazało się nowe badanie, na łamach którego ukazano, jaki jest wpływ słodzików na florę bakteryjną jelit. 

Należy nadmienić, że eksperyment został przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych, z zastosowaniem probówek. Trudno więc mówić o pełnej wiarygodności jego rezultatów, ponieważ wyniki nie odnoszą się do konkretnych przykładów ludzi czy zwierząt. Autorzy badania twierdzą jednak, że jest ono miarodajne i może dotyczyć każdego z nas.

Naukowcy wykorzystali różne rodzaje bakterii E. Coli, które zmodyfikowali tak, aby wytwarzały światło bioluminescencyjne w kryzysowych sytuacjach. Pojawia się ono m.in. w przypadku uszkodzenia struktur DNA bądź uszkodzenia komórek białkowych. Następnie badacze potraktowali każdą próbkę różnymi słodzikami oraz suplementami sportowymi.

Rezultat okazał się dość przewidywalny – słodziki faktycznie mogą mieć negatywny wpływ na florę bakteryjną jelit. W każdym przypadku doszło do mniejszego lub większego naruszenia floty bakteryjnej. Nie istnieją dowody na to, by którykolwiek ze słodzików zatwierdzonych przez amerykańską agencją ds. żywności i leków poprawiał kondycję naszych jelit. Zdaniem autorów eksperymentu najlepszym sposobem na uniknięcie problemów związanych z trawieniem jest unikanie wysoko przetworzonej żywności oraz odpowiednia ilość ćwiczeń, których nie da się niczym zastąpić.

[Źródło: livescience.com]

Pod ziemią znajdują się bakterie wykorzystujące fotosyntezę

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej