Pierścienie Saturna niczym Układ Słoneczny. Zobaczcie animację, która je pokazuje

Pierścienie Saturna niczym Układ Słoneczny. Zobaczcie animację, która je pokazuje
converted PNM file

Pierścienie Saturna, których jest łącznie 7, składają się z lodu i skał, okrążających tę planetę z prędkością prawie 70 razy wyższą od prędkości dźwięku. Każdy z pierścieni porusza się w swoim tempie, co dodatkowo potęguje niezwykłość całego zjawiska.

James O’Donoghue, związany z JAXA, opracował animację ukazującą, jak funkcjonują pierścienie Saturna. Na wideo znajdującym się poniżej widać, jak każdy z nich porusza się na własny sposób w niesamowitym, kosmicznym tańcu.

Czytaj też: Księżyc Saturna, Tytan, posiada zbiornik. Poznaliśmy jego przypuszczalną głębokość

Najwolniejszy, najbardziej zewnętrzny pierścień obraca się z prędkością około 16,4 kilometrów na sekundę. Wartość ta jest więc niższa niż wynosi tempo obrotu samego Saturna. Z kolei fragmenty lodu i skał znajdujące się najbliżej przemierzają przestrzeń kosmiczną z prędkością około 23,2 kilometra na sekundę.

Pierścienie Saturna powstały, gdy na Ziemi nadal występowały dinozaury

Co ciekawe, łączna masa tych pierścieni stanowi zaledwie 1/5000 masy Saturna. Jednocześnie są one 3-krotnie masywniejsze od atmosfery naszej planety. Wiemy, że powstały mniej więcej wtedy, kiedy na Ziemi wymierały dinozaury i powinny krążyć wokół drugiej największej planety Układu Słonecznego przez kolejnych 100 milinów lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News