Reklama
aplikuj.pl

Pierścienie Saturna niczym Układ Słoneczny. Zobaczcie animację, która je pokazuje

converted PNM file

Pierścienie Saturna, których jest łącznie 7, składają się z lodu i skał, okrążających tę planetę z prędkością prawie 70 razy wyższą od prędkości dźwięku. Każdy z pierścieni porusza się w swoim tempie, co dodatkowo potęguje niezwykłość całego zjawiska.

James O’Donoghue, związany z JAXA, opracował animację ukazującą, jak funkcjonują pierścienie Saturna. Na wideo znajdującym się poniżej widać, jak każdy z nich porusza się na własny sposób w niesamowitym, kosmicznym tańcu.

Czytaj też: Księżyc Saturna, Tytan, posiada zbiornik. Poznaliśmy jego przypuszczalną głębokość

Najwolniejszy, najbardziej zewnętrzny pierścień obraca się z prędkością około 16,4 kilometrów na sekundę. Wartość ta jest więc niższa niż wynosi tempo obrotu samego Saturna. Z kolei fragmenty lodu i skał znajdujące się najbliżej przemierzają przestrzeń kosmiczną z prędkością około 23,2 kilometra na sekundę.

Pierścienie Saturna powstały, gdy na Ziemi nadal występowały dinozaury

Co ciekawe, łączna masa tych pierścieni stanowi zaledwie 1/5000 masy Saturna. Jednocześnie są one 3-krotnie masywniejsze od atmosfery naszej planety. Wiemy, że powstały mniej więcej wtedy, kiedy na Ziemi wymierały dinozaury i powinny krążyć wokół drugiej największej planety Układu Słonecznego przez kolejnych 100 milinów lat.