Reklama
aplikuj.pl

Pierwotne białka z powodzeniem wprowadzono do bakterii E.Coli

białka, E.cola, e.cola białko, białka wprowadzone do e.coli, modyfikacja e.coli, biologia syntetyczna, powstanie życia

Naukowcy z Uniwersytetów Rutgers i Rice rzucili trochę światła na rozpoczęcie życia na Ziemi. Po zbadaniu białek, które są kluczowe dla metabolizmu we współczesnych komórkach, zespół wszczepił jedno z nich do żywej bakterii.

Wspomniane białko należy do grupy zwanej ferredoksynami. Owe białka działają jak biologiczne kondensatory. Wykorzystują one żelazo i siarkę do przejmowania elektronów z jednej cząsteczki i przekazują je do drugiej. Sprawia to, że są one niezbędne w metabolizmie bakterii, roślin czy zwierząt.

Czytaj też: Pod Grenlandią znajdują się dziesiątki ukrytych jezior

W ramach badań naukowcy usunęli gen, który wykorzystywany jest do produkcji ferredoksyn a następnie wpletli gen, który koduje zmodyfikowaną, prostszą wersję białka. Zespół stworzył kilka różnych wariantów i odkrył, że pierwotne białko spełnia swoją funkcję. Kolonie E.Coli rosły wolniej niż zwykle, ale nie było problemów z ich funkcjonowaniem.

Badanie jest ważne także dla biologii syntetycznej. Pokazuje ono jak działa metabolizm i jak można go wykorzystać do programowania mikrobów do różnych zachowań – magazynowania energii, produkcji biopaliw czy walki z wirusami.

Czytaj też: Sztuczne mięśnie działające na glukozę i tlen

Źródło: Newatlas