WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwsza na świecie rakieta wydrukowana w 3D

Brytyjski zespół potwierdził, że przygotowuje się do uruchomienia pierwszej na świecie rakiety wydrukowanej w 3D. Ma ona wielkość człowieka i jest wielką nadzieją na wykorzystanie druku 3D w aeronautyce.

Lester Hainesmówi:

Można zrobić bardzo skomplikowane kształty, które nie są możliwe do wykonania innymi technikami. NASA już wykorzystuje druk 3D do tworzenia części rakiet, więc ma to wielką przyszłość.

W projekt zaangażowanych jest 30 naukowców, którzy pracowali nad nim przez ponad 4 lata. Największym wyzwaniem było wykonanie odpowiedniego silnika.

Zespół mówi, że rakieta będzie mogła wystartować jeszcze w tym roku, jeżeli uda się zebrać na Kickstarterze 15 tysięcy funtów. Jak będzie wyglądał ten proces? Balon wzniesie rakietę na wysokość 20 tysięcy metrów (stratosfera) gdzie będący na pokładzie moduł GPS odpali silniki i rozpędzi ją do prędkości 1610 kilometrów na godzinę. Rakieta posiada także autopilota, który sprowadzi ją z powrotem na Ziemię.

Rakieta waży 3 kilogramy, a koszt jej wydrukowania wynosi 6 tysięcy funtów. Projekt nie ma wartości handlowej, ale pokazuje on potencjalne zastosowanie druku 3D w tej dziedzinie nauki.

Źródło, zdjęcie: http://phys.org/