Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie pierwszą w historii geologiczną mapę Księżyca

Naukowcy związani z badaniami poświęconymi naszemu naturalnemu satelicie wykonali niedawno milowy krok w tej dziedzinie. Stworzyli bowiem kompletną mapę Księżyca, która pomoże zrozumieć 4,5 mld lat jego historii i ewolucji.

Skala mapy zapewnia wysoką szczegółowość (wynosi ona 1:5 000 000) a co najważniejsze, projekt jest dostępny online, dlatego każdy może mieć do niego dostęp. W czasie prac badacze wykorzystali informacje z sześciu regionalnych map pochodzących jeszcze z ery Apollo. Połączyli je z danymi z niedawnych misji satelitarnych skoncentrowanych na Księżycu. Istniejące mapy zostały zmodyfikowane w celu dostosowania ich do współczesnych zbiorów danych, zachowując jednocześnie wcześniejsze obserwacje i interpretacje.

Oprócz połączenia nowych i starych danych, specjaliści z USGS opracowali również ujednolicony opis stratygrafii, czyli warstw skalnych Księżyca. Dzięki temu rozwiązano problemy z wcześniejszymi mapami, na których naniesione informacje były często niespójne.

Czytaj też: Pył księżycowy i druk 3D. W jaki sposób się łączą?

Dane dotyczące rejonu równikowego Księżyca pochodzą z obserwacji wykonanych przez kamerę terenową podczas ostatniej misji SELENE prowadzonej przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych. Z kolei topografia dla bieguna północnego i południowego powstała dzięki danym z misji LOLA prowadzonej przez NASA. Mapa powinna być dostępna na tej stronie, choć obecnie występują problemy z jej działaniem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News