Reklama
aplikuj.pl

Pierwsze sztuczne neurony skutecznie naśladują rzeczywistość

sztuczne neurony, pierwsze sztuczne neurony, naśladowanie neuronów, odpowiedniki neuronów

Zespół międzynarodowych naukowców osiągnął pierwszy na świecie przełom w tworzeniu sztucznych neuronów, które potrafią zachowywać się dokładnie tak, jak te żywe.

Technologia może być jeszcze daleko od klinicznych zastosowań u ludzi, ale innowacja toruje drogę dla wszystkiego, od leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, po umożliwianie tworzenia nowych rozruszników serca, które stymulują same neurony regulujące proces działania komór.

Tworzenie sztucznych neuronów było wieloaspektowym wyzwaniem, przed którym naukowcy walczą od lat. Oprócz oczywistej przeszkody w inżynierii fizycznej w rozwoju miniaturowego sprzętu, który funkcjonalnie przypomina neurony, naukowcy musieli stworzyć złożone modele matematyczne, które mogłyby kontrolować skomplikowaną nieliniową aktywność elektryczną w sztucznych neuronach.

sztuczne neurony, pierwsze sztuczne neurony, naśladowanie neuronów, odpowiedniki neuronów

Oczywiście mamy co do tego stosowne wyjaśnienia od Alaina Nogarta, badacza z University of Bath, który kieruje tym programem:

Nasze podejście łączy kilka przełomowych odkryć. Możemy bardzo dokładnie oszacować dokładne parametry, które kontrolują zachowanie neuronów z dużą pewnością. Stworzyliśmy fizyczne modele sprzętu i zademonstrowaliśmy jego zdolność do skutecznego naśladowania zachowania prawdziwych żywych neuronów. Naszym trzecim przełomem jest wszechstronność naszego modelu, który pozwala na włączenie różnych typów i funkcji szeregu złożonych neuronów ssaków.

W niedawno opublikowanym badaniu skutecznie wykazano dwa rodzaje sztucznych neuronów – neurony układu oddechowego i hipokampa. Zostały one sztucznie utworzone i wykazano, że dokładnie odtwarzają pełny zakres aktywności w porównaniu do ich biologicznych odpowiedników.