WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Pierwsze zdjęcia asteroidy Bennu

Pierwsze zdjęcia asteroidy Bennu

Pierwsze zdjęcia asteroidy Bennu zostały właśnie udostępnione przez NASA. Wykonała je jednostka nazwana “Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security – Regolith Explorer” (OSIRIS-REx).

Misja rozpoczęła się 8 września 2016 roku i aktualnie sonda znajduje się około miesiąca od miejsca przeznaczenia. Jej celem jest zebranie próbki z asteroidy i dostarczenie jej z powrotem na Ziemię. Dzięki temu naukowcy mają dowiedzieć się wielu informacji na temat początków Układu Słonecznego oraz zagrożeń, jakie istnieją w pobliżu Ziemi. Asteroida Bennu została wybrana jako cel misji ze względu na stosunkowo mała odległość od ziemi, jej stary wiek oraz powolne wirowanie mają ułatwić lądowanie i pobranie próbek.

Zdjęcia możecie podejrzec pod tym linkiem.

Bennu ma około 500 m średnicy i uważa się, że jest ona fragmentem powstałym ze zderzenia dwóch większych asteroid w czasie gdzieś pomiędzy miliardem a dwoma miliardami lat temu. Asteroida posiada sporo węgla, który jest krytyczny dla związków tworzących życie. Co więcej, może na nim występować woda czy wiele cząsteczek organicznych.

Czytaj też: Sąd Najwyższy Hawajów wyraził zgodę na budowę 30-metrowego teleskopu

Źródło: https://www.digitaltrends.com