WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierwsze zdjęcia asteroidy Bennu

Pierwsze zdjęcia asteroidy Bennu zostały właśnie udostępnione przez NASA. Wykonała je jednostka nazwana “Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security – Regolith Explorer” (OSIRIS-REx).

Misja rozpoczęła się 8 września 2016 roku i aktualnie sonda znajduje się około miesiąca od miejsca przeznaczenia. Jej celem jest zebranie próbki z asteroidy i dostarczenie jej z powrotem na Ziemię. Dzięki temu naukowcy mają dowiedzieć się wielu informacji na temat początków Układu Słonecznego oraz zagrożeń, jakie istnieją w pobliżu Ziemi. Asteroida Bennu została wybrana jako cel misji ze względu na stosunkowo mała odległość od ziemi, jej stary wiek oraz powolne wirowanie mają ułatwić lądowanie i pobranie próbek.

Zdjęcia możecie podejrzec pod tym linkiem.

Bennu ma około 500 m średnicy i uważa się, że jest ona fragmentem powstałym ze zderzenia dwóch większych asteroid w czasie gdzieś pomiędzy miliardem a dwoma miliardami lat temu. Asteroida posiada sporo węgla, który jest krytyczny dla związków tworzących życie. Co więcej, może na nim występować woda czy wiele cząsteczek organicznych.

Czytaj też: Sąd Najwyższy Hawajów wyraził zgodę na budowę 30-metrowego teleskopu

Źródło: https://www.digitaltrends.com