Naukowcy po raz pierwszy wykonali zdjęcia białka BRCA2. Mutacje w genie kodującym ową proteinę zwiększają ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, w szczególności raka piersi. Chociaż białko odgrywa ważną rolę w naprawie DNA to jego kształt i mechanizm pracy nie był znany.
Naukowcy z Imperial College London i Cancer Research UK London Research Institute dokładnie oczyścili białko i użyli mikroskopii elektronowej do zobaczenia jego struktury i poznania w jaki sposób oddziałuje ono z innymi białkami. Badania zostały opublikowane w Nature Structural and Molecular Biology.
Obecnie, około 1 na 1000 osób ma mutacje w genie BRCA2. Zagrożenie śmiercią życia płynące z raka piersi wynosi od 40 do 85 procent, w zależności od występowania mutacji. Wiele kobiet, którym wyjdą pozytywnie testy na mutację genów BRCA1 i BRCA2 może poddać się operacji w celu zmniejszania ryzyka zachorowania na nowotwór. Te geny kodują też białka uczestniczące w naprawie DNA. Kwas deoksyrybonukleinowy w komórkach ulega uszkodzeniu ok. tysiąc razy dziennie (powód to między innymi substancje chemiczne, promieniowanie UV). Odpowiednie mechanizmy naprawiają większość szkód, ale brak reakcji na szkodę może doprowadzić do raka. Profesor Xiaodong Zhang mówi:
Badanie to poprawia nasze zrozumienie przyczyny powstawania raka. Jest to pierwszy pogląd na działanie i wygląd białka, pozwoli nam to na projektowanie nowych eksperymentów w celu jego lepszego zbadania. Będziemy mogli lepiej skorygować wady BRCA2 i dzięki temu skuteczniej zapobiegać rakowi.
BRCA2 (czerwone) pomaga RAD51 (żółte) uformować uszkodzony węzeł DNA
Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Imperial College London