WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Pierwszy lot ponaddźwiękowego pocisku AGM-183A

Pierwszy lot ponaddźwiękowego pocisku AGM-183A

Lockheed Martin i Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zakończyły właśnie pierwszy test taktycznej wersji hipersonicznego pocisku AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW).

Pocisk ten został przytroczony pod skrzydło bombowca B-52 Stratofortress i wzniósł się w przestworza nad bazą sił powietrznych Edwards w Kalifornii w dniu 8 sierpnia 2020 roku. Nie wystrzelono go jednak, a jedynie „latano” z nim, aby wykazać skuteczność nowego sprzętu taktycznego i zebrać szereg danych termicznych, mechanicznych i cyfrowych.

Ze swoją zdolnością przebijania obecnych systemów obrony powietrznej z prędkością przekraczającą 5 Machów (5440 km/h), broń hipersoniczna jest postrzegana jako jedna z istnych game-changerów w ewentualnej wojnie XXI wieku. Jednak latanie z pięciokrotnie większą prędkością dźwięku wymaga pokonania wielu przeszkód technologicznych.

Co jednak wyjątkowe, AMG-183A został zaprojektowany do latania z prędkością do 20 Machów (24695 km/h). Ze swoją konstrukcją szybowcową jest przeznaczony do wystrzelenia w powietrzu i natychmiastowego skorzystania z rakiety, która rozpędzi go do prędkości ponad 5 Machów. Następnie pocisk zwyczajnie szybuje prosto na cel.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [09.08.2020]

Nie ogłoszono dokładnie, kiedy rozpoczną się testy w locie swobodnym i kiedy pocisk AGM-183A wejdzie do służby.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News