WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Pierwszy na świecie w pełni „wydrukowany” elektryczny motocykl

W tym roku niemiecka firma BigRep naprawdę zaszalała ze swoimi prototypami podczas targów we Frankfurcie, wśród których wyróżnia się pierwszy na świecie w pełni „wydrukowany” elektryczny motocykl Nera.

Szczerze mówiąc, nie dowierzałem twórcom w tej kwestii, ale szybki reaserch w sieci to potwierdził. Nera jest zdecydowanie pierwszym na świecie motocyklem, którego wszystkie elementy zostały wydrukowane w drukarkach 3D. Przynajmniej pod kątem tego, co było na ten moment możliwe do wydrukowania, bo twórcy nie byli podobno w stanie wydrukować wszystkich elektrycznych układów. Finalny projekt pochodzi rodem z cyberpunka, aza jego wykonanie wziął się Marco Mattia Cristofori i Maximilian Sedlak z firmy Nowlab. Wydrukiem 3D zajęła się z kolei firma BigRep, korzystając z wkładów ProHT, ProFLEX, PETH i PLA z użyciem od 0,6 do 1 mm dysz, tworzących średnio 0,5 mm warstwy.

Koncept Nera może się więc pochwalić bezpowietrznymi oponami, rozbudowanym systemem czujników i tym, czego po prostu oczekujecie po motocyklu w kwestii funkcjonalności. Ten niestety nie zawita na nasze drogi w najbliższym czasie, bo był jedynie testem możliwości designerskich. Stąd też brak jakichkolwiek informacji o osiągach i dokładnej technologii. W przyszłości Nera może jednak okazać się protoplastą serii motocyklów od BigRep.

Czytaj też: Kask motocyklowy Aero schładza głowę nawet przy niewielkiej prędkości

Źródło: NewAtlas