Piper Pied – kopia pomysłu z serialu, działającym algorytmem bezstratnej kompresji obrazów

Ekipa złożona z brata i siostry – Peter Ma oraz Nancy Ghaly zaprezentowali pomysł o nazwie Piper Pied – algorytm bezstratnej kompresji dla obrazów online. Projekt przedstawiony został podczas konwentu Disrupt NY Hackaton.

Startup rodzeństwa jest swoistego rodzaju kreatywnym rozwinięciem przedsięwzięcia o blisko brzmiącej nazwie Pied Piper – firmie, która stworzyła podobny algorytm bezstratnej kompresji. Jednak druga z firm jest fikcyjna, gdyż występuje jedynie na łamach stacji HBO w serialu o nazwie Silicon Valley.

2597874_orig

Pomysł przyszedł w trakcie konwersacji rodzeństwa, którą przeprowadzili w drodze na konwent. Rozmawiali na temat oglądanych przez nich seriali oraz pomysłów na Hackathon. Nancy ciągle wypytywała „co z Pied Piper? Czy to możliwe?”.

ep3

Ma oraz Ghaly jako wierni fani serialu HBO spędzili kolejne 24 godziny żartując na temat „szalonego” pomysłu tworząc jednocześnie wersję programu do bezstratnej kompresji obrazów, która mogłaby identyfikować ludzkie twarze.

screen-shot-2015-05-03-at-12-39-09-pm

Jak opisują „algorytm wykrywa twarz, po czym kompresuje wszystko oprócz niej samej. Dzięki temu jakość twarzy zostaje zachowana przy obniżeniu jakości obrazu, który nie jest zauważalny przez ludzkie oko. Dzięki takiemu rozwiązaniu ostrość obrazu pozostaje niezmieniona przy jednoczesnym zmniejszeniu jego rozmiaru.

Od razu nasuwa się kilka zastosowań dla Piper Pied, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że każdego dnia przesyłamy coraz więcej, coraz większych plików prosto w internetową chmurę. Ma twierdzi, że tzw „Datageddon” jest czymś jak najbardziej realnym, odnosząc się tym samym do sceny z premiery drugiego sezonu Silicon Vallley, gdzie założyciel technologicznego giganta Hooli wspomina o „ciemnej przyszłości”, gdzie „nadejdą niczym katastrofa – braki danych, racjonowanie danych, czarne rynki danych” nazywając to zdarzenie „Datageddon”.

Zarówno postacie z serialu, jak i rodzeństwo Ghaly twierdzą przez to, że na obecnym etapie rozwoju technologii, redukcja danych jest bardzo ważnym aspektem. Przechowywanie danych jest bardzo tanie w Stanach Zjednoczonych, jednak w innych częściach świata bywa drogie. Podczas gdy bez przerwy powstają obrazy coraz to wyższej jakości, potrzebujemy metod, dzięki którym w łatwy sposób będziemy mogli je transferować oraz przechowywać.

Jak wspomniało rodzeństwo „Jakość obrazów ciągle się polepsza, co przekłada się na rozmiar. Jeśli masz 5 GB danych, a możesz zredukować je do 2 GB – zastanowisz się nad tym”

Algorytm można przetestować pod tym adresem:  Pied Piper.

[źródło: techcrunch.com]