Zapewne większość z Was nie rozstaje się ze smartfonami, czasami nawet w nocy ludzie potrafią z nimi spać. Dlatego każde badania nad nimi, w szczególności dotyczące ich wpływu na nasze ciało, są bardzo ważne. Tym razem naukowcy udowodnili, że mogą one zmieniać pewne procesy w mózgu.
W badaniu wykorzystali oni EEG (elektroencefalograf) do spoglądania na fale mózgowe 129 osób, które pisały wiadomości bądź wykonywały inne czynności, takie jak dziwne ruchy czy mowa. Niektórzy z nich mieli stwierdzoną epilepsję. Naukowcy zaobserwowali pewny wzór w falach mózgowych podczas pisania wiadomości na smartfonie czy tablecie. Nie był on dostrzegalny podczas innych aktywności osób badanych. Jednakże był on widoczny tylko u 27 osób, zarówno wśród tych z padaczką jak i bez niej.
Aktualnie naukowcy nie są w stanie wyjaśnić dlaczego nie każdy badany nie wykazywał tych charakterystycznych rytmów w falach. Jednakże zgadza się to z podobnymi badaniami. Na przykład podczas migotania światła też tylko u części ludzi występują charakterystyczne fale.
Muszą zostać przeprowadzane dalsze badania w celu stwierdzenia, czy te fale mają jakiś znaczący wpływ na nasze zdrowie, jednakże wyniki sugerują, że zmienia się aktywność mózgu i nie jest to zwykłe rozpraszanie.
Źródło: http://www.livescience.com/; Zdjęcie: 165/366 – Handys / Smartphones via photopin (license)