Naukowcy wykazali, że barwa i różne wzory kolorów mogą być wykorzystywane do „odwrócenia” ataku drapieżników czy ochrony najbardziej wrażliwych części ciała. Publikacja ukazała się w Proceedings of the Royal Society B.
Wykazała ona, że jeden gatunek motyla wykorzystuje swoje plamki do ochrony a ich kolor i intensywność zmienia się w zależności od atakującego zwierzęcia. Chodzi o gatunek Bycyclus anyana. W ich naturalnym siedlisku, podczas pory suchej i mokrej powstaje około 5 pokoleń tych motylów. Przy wysokich temperaturach plamki są duże i jasne, a przy niskich są one mdłe i małe.
Podczas pory deszczowej największym przeciwnikiem zwierząt są modliszki. Jasne kolory powodują, że atakują one skrzydła a nie ciało motyla. Dzięki temu, mimo zniszczonych skrzydeł, są one w stanie przeżyć i odlecieć a skrzydła mogą się zregenerować.
Podczas pory suchej, największymi wrogami Bycyclus anyana są ptaki. Dzięki mdłym kolorom motyle mogą łatwiej ukryć się przed przeciwnikami- działa to jak kamuflaż.
Oprócz obrony, plamki mogą odgrywać też rolę w atrakcyjności oraz selekcji motyli, ale to jeszcze nie zostało dokładnie zbadane.
Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: William Piel, courtesy of Oregon State University