Planeta TOI-1431b jest tak gorąca, że przewyższa nawet niektóre gwiazdy

Brett Addison z University of Southern Queensland oraz jego współpracownicy odkryli nową planetę, którą nazwano TOI-1431b. Obiekt ten jest tak gorący, że można go porównać do lawy. Co więcej, egzoplaneta osiąga wartości wyższe niż wiele gwiazd na terenie Drogi Mlecznej.

Planeta pozasłoneczna TOI-1431b została po raz pierwszy zaobserwowana przez instrument TESS (Training Exoplanet Survey Satellite) wykorzystywany przez NASA. Już pod koniec 2019 roku obiekt ten został uznany za potencjalną planetę, a najświeższe obserwacje potwierdziły ówczesne przypuszczenia. Obiekt zyskał również drugą nazwę, czyli MASCARA-5b.

Czytaj też: Ta gwiazda w każdej chwili może eksplodować. NASA udostępniła jej nowe zdjęcie

Opisywana planeta znajduje się w odległości około 490 lat świetlnych od Ziemi. Jest przy tym niezwykle masywna, ponieważ jej masa trzykrotnie przekracza masę Jowisza, czyli zdecydowanie najbardziej imponującej planety Układu Słonecznego. Cechą wyróżniającą TOI-1431b bez wątpienia może również być niewielki dystans dzielący ją od swojej gwiazdy. Odległość ta jest tak mała, że wykonanie pełnego obrotu opisywanej planety wokół kosmicznego gospodarza trwa zaledwie 2,5 dnia.

TOI-1431b okrąża swoją gwiazdę w ciągu zaledwie 2,5 dnia, przez co jest niezwykle gorąca

W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, iż MASCARA-5b należy do grona najgorętszych planet, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Panujące na jej powierzchni temperatury są tak wysokie, że wystarczają do odparowania metali. Naukowcy nazywają ten obiekt iście piekielnym i przyznają, iż może on zawstydzić wiele gwiazd. W tym przypadku chodzi o czerwone karły, czyli najpowszechniejszy typ gwiazd spotykanych we wszechświecie. Są one mało masywne i przy tym stosunkowo chłodne.

Czytaj też: Kiedy odkryto poszczególne planety Układu Słonecznego?

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że TOI-1431b porusza się w retrogradacji, czyli kierunku przeciwnym do większości innych ciał niebieskich. I choć opisywana egzoplaneta z pewnością nie przykuje uwagi naukowców poszukujących śladów życia pozaziemskiego, to może ona dostarczyć wielu informacji na temat funkcjonowania tego typu nietypowych, bardzo gorących obiektów.