Reklama
aplikuj.pl

Czym są planety lądowe i czy te najbliższe rzeczywiście są podobne do Ziemi?

planety lądowe

Kiedy mówimy o „planetach podobnych do Ziemi” zwykle mamy przed oczami egzoplanety, zapominając o równie ważnych planetach, które określa się po prostu mianem tych „lądowych”. Czym więc dokładnie są planety lądowe?

Planety lądowe i kwestia ich zamieszkania

W praktyce planeta lądowa to planeta, która jest zbudowana głównie ze skał i metali, co oznacza, że ma stałą i twardą powierzchnię, jak właśnie nasza Ziemia. Dlatego też często mówi się, że planety ziemskie są podobne do Ziemi i w samym naszym Układzie Słonecznym aż cztery wewnętrzne planety są sklasyfikowane jako ziemskie – to Merkury, Wenus, Ziemia i Mars. NASA przy tym szacuje, że tylko w Drodze Mlecznej może być ponad 10 miliardów planet ziemskich.

Nie oznacza to jednak, że każda planeta ziemska jest potencjalnie zdolna do zamieszkania. Przykładowo Merkury i Wenus są zbyt gorące, aby życie mogło się na nich rozwijać, a Mars jest zbyt zimny, a gdyby tego było mało, Merkury i Mars nie mają ochronnej, oddychającej atmosfery jak Ziemia, a Wenus sam w sobie ma ją niezwykle gęstą i toksyczną.

Czytaj też: Dlaczego Uran jest tak dziwnie przechylony? Burzliwa przeszłość. A może coś innego?

Warto też wspomnieć, że w 2017 roku NASA odkryła siedem ziemskich planet krążących wokół TRAPPIST-1, czyli ultra-chłodnej czerwonej gwiazdy karłowatej w gwiazdozbiorze Wodnika. Te skaliste, wielkości Ziemi światy mogą zawierać wodę powierzchniową w różnych stanach fizycznych w zależności od ich odległości od gwiazdy-gospodarza.