Reklama
aplikuj.pl

Play startuje z siecią 5G w Trójmieście

Play 5G w Gdyni

Play ogłosił dzisiaj, że Gdynia będzie pierwszym polskim miastem z siecią 5G. Podczas dzisiejszej konferencji dowiedzieliśmy się jak będzie działać, jakie będą parametry sieci oraz dlaczego jeszcze poczekamy na komercyjny start oferty.

5G w paśmie 2100 MHz, startują testy

Sieć 5G Play zostanie uruchomiona przy użyciu działającej już sieci LTE w paśmie 2100 MHz. Fioletowy fragment pasma jest dosyć wąski i ma szerokość 15 MHz. Aby całe przedsięwzięcie mogło działać, niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu, który agreguje jednocześnie różne częstotliwości – 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz. Obecnie specjalny sprzęt w postaci routerów dostarcza Huawei.

Play 5G wdrożenie w Gdyni

Dotychczasowe testy pokazały, że routery są w stanie rozpędzić się do ok 300 Mb/s. Jak na wąskie pasmo 15 MHz i zapełnione nadajniki, to naprawdę bardzo przyzwoity wynik.

W przypadku pasma 2100 MHz, sieć 5G będzie współdziałać jednocześnie z siecią LTE na zasadzie dynamicznego współdzielenia częstotliwości. W uproszczeniu – jeśli aktualnie potrzebny jest zasięg 5G, nadajnik emituje sygnał 5G. Jeśli LTE, działa w LTE.

Dlaczego można było uruchomić 5G na 2100 MHz, a na 3,8 GHz już nie?

Do 1 stycznia 2020 roku uruchomienie 5G w tzw. paśmie C, czyli z zakresu 3,4 – 3,8 GHz, nie było możliwe. Winne wszystkiemu były zaniżone normy PEM (promieniowania elektromagnetycznego). Dlatego Play zaczął prace nad 5G w paśmie, które działa od dłuższego czasu i nie wymaga budowy nowych nadajników. Tylko tak można było zmieścić się w surowych limitach.

Najpierw Trójmiasto, później reszta kraju

memorandum 5G Gdynia Play
Prezes Play oraz prezydent Gdyni podpisują memorandum w sprawie sieci 5G

W Trójmieście zmodernizowanych zostało ponad 100 nadajników, które zapewnią odpowiednie działanie sieci. W całym kraju wdrożenie 5G na takich samych zasadach będzie możliwe na nadajnikach 5G Ready, których zasięg obejmuje obecnie 48% populacji kraju.

Jeśli chodzi o bardziej techniczne szczegóły, mowa jest o nadajnikach pasywnych, w systemie MIMO 4×4, bez wsparcia dla Massive Mimo. W praktyce, nie są to typowe nadajniki sieci 5G i gołym okiem nie będziemy w stanie ich rozpoznać od już używanych.

Duże wsparcie miasta Gdynia oraz Ministerstwa Cyfryzacji

Od lewej: wceminister Wanda Buk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Play Jean-Marc Harion, członek zarządu Play Michał Ziółkowski

Podczas dzisiejszej konferencji, obok przedstawicieli sieci Play, obecna była wiceminister cyfryzacji Wanda Buk oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Prezydent Gdyni powiedział podczas konferencji:

Dostęp do tej technologii (5G) to coś, co zmienia jakość życia. Ma również wpływ na nasz dalszy rozwój. Nowe technologie, które wpłyną na gospodarkę wielkich miast.
5G ma również wpływ na rozwój Smart City. Zapewnia lepszy dostęp do Internetu oraz praktyczne rozwiązania, które będą mieć wpływ na jakość życia mieszkańców naszych miast. To wielka szansa, która stoi przed Polską. (…) Bez świadomości technologii, trudno będzie wykorzystać jej możliwości, dlatego powstały specjalne grupy odbiorców.

A dokładnie trzy grupy:

  • Seniorzy – prezentacja 5G będzie pokazywana w zastosowaniach praktycznych, np. podczas pokazów filmowych. Zostaną też zorganizowane specjalne warsztaty z budowania cyfrowych świadomości, przy współpracy z fundacją Legalna Kultura.
  • Studenci – będą mieć możliwość przetestowania 5G na rzeczywistych urządzeniach. Będzie to dostępne nie tylko dla geeków, ale również dla zwykłych osób, które chcą poznać nową technologię.
  • Gospodarstwa domowe – chętnie mieszkańcy będą mogli przetestować sieć 5G w trakcie typowego, codziennego użytkowania.

Oferta komercyjna? Czekamy na UKE. Pasmo neutralne… nie jest neutralne

5g mapa zasięgu Play
Zasięg sieci 5G Play w Trójmieście

Na przeszkodzie wprowadzenia komercyjnej oferty 5G przez Play stoi obecnie Urząd Komunikacji Elektronicznej. Pasmo 2100 MHz jest neutralne technologicznie, więc w zasadzie logiczne jest, że operator może sobie z nim zrobić cokolwiek. Tzn. uruchomić na nim dowolną sieć komórkową. UKE jest jednak innego zdania. Operator może w tym paśmie faktycznie uruchomić cokolwiek, o ile… nie jest to sieć 5G.

Z tego powodu Play na start komercyjnej oferty musi czekać, aż otrzyma oficjalne pozwolenie od UKE. W identycznej sytuacji jest obecnie Plus. Kiedy UKE wyda decyzje – nie wiadomo. Choć są podejrzenia, że stanie się to dopiero po zakończeniu aukcji częstotliwości 5G – 3,4 – 3,8 GHz, aby uzyskać w niej jak najwyższe kwoty.

Mam smartfon z 5G – czy będzie mi działać 5G Play w Trójmieście?

Czysto teoretycznie tak, ale… nie do końca. Do działania potrzebny jest kompatybilny sprzęt odpowiednio agregujący częstotliwości. To potrafią urządzenia z układami Qualcomm Snapdragon 865 oraz Kirin 990. Dlatego tez Play obecnie korzysta ze specjalnie przygotowanych routerów Huaweia. Teoretycznie mając Huaweia Mate 30 Pro sieć 5G Play też będzie działać, ale dopiero po aktualizacji oprogramowania. Te ma pojawić się na dniach. Po targach Mobile World Congress pod koniec lutego, kompatybilnych urządzeń na pewno będzie więcej.

Teoretycznie będzie działać, bo do działania potrzebna jest również karta SIM z aktywną usługą 5G. To nic nowego, dokładnie tak samo działa sieć LTE. Bez odpowiedniej karty i aktywnej usługi, sieć 4G nie działa. Choć obecnie to standard, jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste.

Dlatego też na razie, aby przetestować sieć 5G, konieczne będzie otrzymanie odpowiedniego sprzętu i karty SIM od Play. Te będą udostępniane w Gdyni, więc jeśli nie jesteśmy mieszkańcem Trójmiasta, na pierwszym etapie nie będzie to zbyt proste.