Reklama
aplikuj.pl

„Plecak” dla pszczół pomoże znaleźć sposób na ich uratowanie?

Jesteśmy przyzwyczajeni do technologii i urządzeń mobilnych, tworzonych w celu ułatwienia i umilenia nam życia. Przyszedł teraz czas na ich wykorzystanie w celu bliższego zbadania świata przyrody. Przez tysiące lat ludzie polegali na tym, że pszczoły zapylają rośliny, dzięki nim mamy pożywienie i miód. Jednakże od dłuższego czasu niepokojąco wysoka liczba ich osobników zaczyna wymierać i nikt do końca nie jest pewny dlaczego tak się dzieje. Tak samo nikt nie wie jak daleko pszczoły się poruszają, co i gdzie dokładnie zapylają, jak daleko odlatują. Odpowiedź na te pytania może być pomocna w zapobieganiu zmniejszania się populacji pszczół.

Zespół pracujący w Kew Gardens w Londynie opracował małe urządzenie radiowe, które może zostać umieszczone na pszczole jak plecak i dzięki niemu będzie można śledzić jej zachowanie. Sara Barlow, członkini zespołu, mówi:

Ten element układanki, dotyczący zachowania pszczół, jest absolutnie niezbędny jeśli chcemy zrozumieć co im dolega i jak możemy przeciwdziałać spadkowi ich populacji.

Urządzenie używa standardowej technologii RFID (radio frequency identification). Każdy taki „plecak” ma 1 mm wysokości, 1,5 mm szerokości i jest długi na 3 mm. Posiada on także antenę o długości od 10 mm do 12 mm. Zasięg takiego urządzenia wynosi od 0,5 m do 1,2 m. Wokół uli oraz w polu kwiatów umieszczone zostały odbiorniki, które zbierają dane z każdego takiego „plecaka”. W ten sposób naukowcy mogą stworzyć mapę aktywności tych owadów.

Naukowcy ustalili, że średni czas, w którym pszczoły zbierają pyłek z roślin, trwa około 20 min. Takie badania być może pozwolą na uratowanie tych niezwykle cennych owadów.

Źródło: Discovery.com