Reklama
aplikuj.pl

Wiecie, jak poruszają się plemniki? Prawdopodobnie byliście w błędzie

W 1677 roku Anton Van Leeuwenhoek, spoglądając przez mikroskop, jako pierwszy zobaczył niewielki świat wypełniony plemnikami. Komórki, które określił mianem animalcules porównał do węży bądź węgorzy – stało się tak ze względu na ich charakterstyczny sposób poruszania.

Teraz grupa naukowców uznała, że plemniki wcale nie poruszają się machając „ogonami” tak jak się powszechnie uważa. Okazało się bowiem, że męskie gamety wykonują dość złożone ruchy, które sprawiają, że wyglądają one tak, jakby kręciły się wokół własnej osi.

Czytaj też: Dwa obszary wypełnione lodem zniknęły. Co się z nimi stało?

Zespół Hermes Gadelhi współpracował z badaczami z Meksyku w celu zbadania ruchów plemników w 3D. Naukowcy wykorzystali w tym celu aparat fotograficzny zdolny do wykonywania mikroskopowych zdjęć z prędkością ponad 55 000 klatek na sekundę. W ten sposób mogli obserwować ruchy plemników, a następnie użyli wzorów matematycznych, aby stworzyć modele poruszania męskich gamet.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Okazało się, że – o ile w 2D ruchy plemników faktycznie przypominają sposób poruszania węży i węgorzy – tak w 3D ich zachowanie było zupełnie inne. Ogonki plemników poruszają się bowiem asymetrycznie, podczas gdy ich główki kręcą się nietypowy sposób. Możecie zobaczyć, jak wygląda to praktyce dzięki widocznemu powyżej wideo.

Czytaj też: BMW iX1 będzie najmniejszym elektrycznym SUVem BMW