Reklama

Plus rusza z pierwszą komercyjną siecią 5G w Polsce

Takiego scenariusza chyba nikt nie przewidział. To Plus jako pierwszy operator uruchomi komercyjnie dostępną sieć 5G w Polsce. Na początek w siedmiu miastach.

5G Plus od 11 maja w siedmiu miastach

Na początku z sieci 5G Plusa skorzystają mieszkańcy 7 miast – Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. W sumie 100 nadajników będzie oferować sieć piątej generacji na częstotliwości 2600 MHz, w paśmie o szerokości 50 MHz. W zasięgu ma znajdować się ok 900 tys. osób.

W drugim etapie zasięg obejmie całą Warszawę i okoliczne miejscowości na łącznie ponad 600 stacjach bazowych, co ma się przełożyć na zasięg dla ok 2 mln osób. W kolejnych do pasma 2600 MHz dołączy pasmo docelowe, czyli 3,4 – 3,8 GHz. Ale najprawdopodobniej dopiero w 2021 roku, po zakończeniu (i restarcie) aukcji częstotliwości.

Czytaj też: Sieć 5G wstrzymana? Sprawdzamy ile jest prawdy w internetowych nagłówkach

Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategicznych Cyfrowego Polsatu i Polkomtela:

Kiedy ktoś mnie pyta, co to jest 5G, odpowiadam: to nowa jakość internetu i po prostu wolność. 5G to możliwość pełnego i swobodnego korzystania w sposób bezprzewodowy ze wszystkiego, co daje internet w dowolnym miejscu, w jakim się znajdujemy.

Czytaj też: W tych miejscowościach testowano sieć 5G

Co zaoferuje 5G i jak z niej korzystać?

Plus przekonuje, że w pierwszym etapie sieć 5G na 2600 MHz zaoferuje Internet o prędkości do 600 Mb/s. Czyli tyle, ile dałoby się osiągnąć na niemal pustych nadajnikach sieci LTE.

Kompatybilny sprzęt – smartfony i routery, już jest dostępny w ofercie operatora. Choć jeszcze nie widać ich na stronie internetowej Plusa.

Z 5G w Plusie będzie mógł skorzystać każdy, kto posiada kompatybilny smartfon oraz korzysta z oferty abonamentowej Plusa i Cyfrowego Polsatu w ramach aktualnie posiadanej taryfy. Taki stan rzeczy utrzyma się przez najbliższych kilka miesięcy. Docelowa oferta dla sieci 5G zostanie zaprezentowana w najbliższym czasie.

Dużej rewolucji nie będzie, ale liczy się to, kto jest pierwszy

Sieć 5G Plusa oczywiście będzie tylko namiastką tego, co w przyszłości zaoferuje sieć piątej generacji. Prędkości na poziomie 600 Gb/s na wielu osobach nie zrobią wrażenia, bo są to rezultaty, które przy korzystnym wietrze dało się uzyskać w sieciach LTE, również Plusa. Choć mój rekord to było niecałe 300 Mb/s.

Nie mniej jednak Plus zapisze się mocno na kartach historii jako pierwszy operator z dostępem do 5G dla swoich klientów. A to, jak banalnie nie zabrzmi, jest bezcenne i będzie nie raz wspominane.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News