Reklama

Test dysku zewnętrznego PNY Pro Elite 1 TB

test PNY Pro Elite 1 TB, recenzja PNY Pro Elite 1 TB, review PNY Pro Elite 1 TB, opinia PNY Pro Elite 1 TB,

PNY Pro Elite 1 TB to bardzo ciekawy dysk zewnętrzny. Oferuje on spore prędkości oraz wysoką pojemność. Czy dobrze wypadnie w testach?

Dysk otrzymałem w bardzo małym opakowaniu. Wraz z nim w środku jest kabel USB-C -> USB-C, USB-C -> USB-A oraz kod na oprogramowanie Acronis True Image Data Protection. Oprogramowanie pozwala na łatwe tworzenie kopii zapasowych danych, co jest miłym dodatkiem. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

Dysk jest bardzo mały – jego dokładne wymiary to 10 mm x 57 mm x 64 mm. Dzięki temu nie będziecie mieli żadnych problemów z jego przenoszeniem. Dodatkowo PNY Pro Elite 1 TB bardzo dobrze wygląda. Srebrna aluminiowa obudowa może się podobać. W sprzedaży jest jeszcze czarna wersja dysku dla osób ceniących ciemniejsze kolory.

Dysk jest odporny na wibracje i upadki. Transfer danych zachodzi przez złącze USB-C, ale w zestawie jest też kabel z końcówką USB-A. Maksymalna prędkość odczytu wynosi 890 MB/ s a zapisu 880 MB/s. W środku znajduje się więc dysk SSD, a nie zwykły HDD. Takie prędkości powinny przełożyć się na wysokie wyniki w testach, o czym zaraz się przekonacie. Testowany dysk ma rzeczywistą pojemność 931 GB.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 3600X
Chłodzenie
Cooler Master Masterliquid 240
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
ASRock X570 Extreme4
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8G
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
M.2
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy PNY Pro Elite 1 TB

Czas i prędkość kopiowania pliku 9,31 GB z dysku Samsung 970 Evo NVMe 1 TB na PNY Pro Elite 1 TB: 17,4 s, 535 MB/s

Czas i prędkość kopiowania pliku 9,31 GB z PNY Pro Elite 1 TB na dysk Samsung 970 Evo NVMe 1 TB: 12,2 s, 763 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 2706 plików 5,85 GB z dysku Samsung 970 Evo NVMe 1 TB na PNY Pro Elite 1 TB: 20,1 s, 291 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 2706 plików 5,85 GB z PNY Pro Elite 1 TB na dysk Samsung 970 Evo NVMe 1 TB: 14,1 s, 415 MB/s

Wyniki testów potwierdzają dobra wydajność dysku. W testach syntetycznych dysk jest bardzo bliskie deklarowanych przez producenta wartości. W testach kopiowania plików jest oczywiście wolniej, ale nadal uzyskane prędkości są bardzo dobre. Pozwolą one na szybkie zapełnienie 1 TB dysku co jest sporym plusem. W szczególności w przypadku dużych plików możecie liczyć na wysokie uzyskiwane prędkości.

Podsumowanie testu PNY Pro Elite 1 TB

PNY Pro Elite 1 TB kosztuje ok. 680 zł. Jest to odpowiednia cena jak na to, co otrzymujemy w zamian. Dysk jest mały, lekki i łatwy do przenoszenia. W zestawie są dwa różne kable, dzięki czemu możemy go podłączyć do każdego komputera. Nie zabrakło też kodu na oprogramowanie ułatwiający wykonywanie kopii zapasowych.

Dysk wykonany jest z aluminium, dzięki czemu sprawia wrażenie wysokiej jakości. Najważniejszy jest jednak transfer danych. Ten w testach wypadł bardzo dobrze. Rzeczywiście widać zysk z zastosowania SSD i uzyskane wyniki są bardzo dobre jak na dysk przenośny. Takie prędkości pozwolą na stosunkowo szybkie kopiowanie danych, co pryz dysku 1 TB ma ogromne znaczenie. W szczególności szybko będą przesyłały się duże pliki.

PNY Pro Elite 1 TB jest dyskiem zdecydowanie wartym polecenia. Oprócz dobrych wyników w testach oferuje on bardzo dobre wykonanie czy jest łatwy do przenoszenia. Warto więc wziąć pod uwagę tę konstrukcję podczas dokonywania zakupów.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.