Seria poważnych trzęsień ziemi wstrząsnęła południową Kalifornią w lipcu i naruszyła pobliski uskok, która był nieaktywny od ok. 500 lat.
Uskok Garlocka rozciąga się na długości około 300 kilometrów w południowej Kalifornii. Lipcowe trzęsienia ziemi zatrzymały się zaledwie kilka kilometrów od niego. Pobliskie zakłócenie wywołało ruch wzdłuż tej formacji, która przesunęła się o 2 centymetry.
Najpotężniejsze wstrząsy podczas lipcowych zjawisk geologicznych miały miejsce około 200 km na północ od Los Angeles. Rozpoczęły się 4 lipca z siłą 6,4 stopni. Około 34 godzin później nastąpił silniejszy wstrząs, który osiągnął 7,1 stopnia. Ponad 100 000 wstrząsów wtórnych nawiedziło region w kolejnych tygodniach.
Według nowych badań, początkowe pęknięcie, które wywołało pierwsze trzęsienie ziemi, wywołało reakcję łańcuchową. Odkrycie podważa powszechnie przyjęte założenia dotyczące tego, w jaki sposób dochodzi do poważnych trzęsień ziemi. Wcześniej naukowcy uważali, że tego typu zjawiska mierzące powyżej 7 stopni, były prawdopodobnie spowodowane pęknięciem jednego długiego uskoku, a ich maksymalna wielkość jest ograniczona długością tego uskoku.