Reklama
aplikuj.pl

Po co ludziom brwi i rzęsy?

Brwi i rzęsy wydają się atrybutem (szczególnie kobiecego) piękna. Ewolucja dała nam je jednak z innego powodu i nie chodzi o wrażenia estetyczne.

Głównym zadaniem owłosienia wokół oczu jest ich ochrona. Dr Stephanie Marioneaux związana z Academy of Ophthalmology twierdzi, że brwi i rzęsy mają stanowić kolejną warstwą ochronną dla gałki ocznej. Potencjalne zagrożenia mogą być bardzo zróżnicowane, poczynając od kurzu i pyłu, idąc przez ciecze, a kończąc na przykład na owadach. Co więcej, owłosienie jest rozmieszczone tak, aby nie tylko powstrzymać obiekty przed wpadnięciem do oczu, lecz również skierować je z dala od nich.

Czytaj też: Jak chronić oczy, gdy pandemia przykuła nas do ekranów?

Poza wymienionymi już czynnikami, interesująca wydaje się rola pełniona przez rzęsy, które odpowiadają również za utrzymanie odpowiedniej wilgotności oczu. Ograniczają one bowiem parowanie w obrębie gałek ocznych, co udowodniono w 2019 roku za sprawą badania opublikowanego później na łamach Journal of the Royal Society Interface.

Brwi i rzęsy mają chronić nasze oczy przed kurzem, owadami czy płynami

W kontekście tych informacji celowe wyrywanie brwi bądź utrata tworzących je (i rzęsy) włosów może stanowić ogromną niedogodność dla naszych oczu. Zdarza się bowiem, że brwi i rzęsy znikają za sprawą zaburzeń psychicznych takich jak trichotillomania, zwana również niepohamowanym wyrywaniem włosów. Winę może też ponosić tarczyca, jeśli chorujemy na jej niedoczynność. W tym przypadku mowa jednak o przerzedzeniu owłosienia. Do jego całkowitego zaniku może natomiast doprowadzić toczeń.

Czytaj też: Podano im niewłaściwy lek. Dzieci porosły włosami

Co ciekawe, w przeszłości informowaliśmy o ewolucyjnym pochodzeniu (głównie) męskiego zarostu. Jak nietrudno się domyślić, miał on pełnić rolę ochronną, zarówno przed obrażeniami odnoszonymi w walce, jak i na przykład w kontakcie z niskimi temperaturami. Przeprowadzone przez naukowców eksperymenty wykazały, że twarz osłonięta zarostem odnosiła znacznie mniejsze obrażenia niż taka, która była go pozbawiona.