Reklama
aplikuj.pl

Po co mężczyznom brody?

Nie ulega wątpliwościom, że obecnie zarost na twarzy nosi się przede wszystkim ze względów estetycznych (lub lenistwa). Ale dlaczego ewolucja doprowadziła do sytuacji, w której u mężczyzn rosną brody?

Naukowcy zaobserwowali, że gęsta grzywa lwa chroni jego gardło przed pazurami i zębami innych osobników. Broda również może zapewniać ochronę przed atakami, amortyzując i absorbując uderzenia skierowane w szczękę. Kość twarzy jest bowiem tą, która łamie się najczęściej podczas walki.

Czytaj też:Niektórzy mają rude brody, ale włosy w innym kolorze. Skąd takie zjawisko?

Badania w tej sprawie zostały opublikowane na łamach Integrative Organismal Biology. Ich autorzy sądzą że włosy tworzące brodę rozpraszają siłę uderzenia, dlatego mogły wyewoluować w związku z bitwami, w których brali udział przede wszystkim mężczyźni. Coraz więcej dowodów sugeruje, że ludzkie szkielety i mięśnie ewoluowały w celu ułatwienia bezpośrednich starć.

Inni badacze sugerowali nawet, że kształt męskiej twarzy ewoluował w celu jej ochrony przed uszkodzeniami podczas walki. Aby przetestować tę ideę w odniesieniu do brody, naukowcy zbudowali modele, które naśladowały strukturę kości w ludzkiej czaszce. W rolę brody wcieliła się z kolei owcza skóra. I choć taki kożuch nie jest idealnym substytutem brody, to badacze twierdzą, że objętość mieszków włosowych jest zbliżona w obu przypadkach.

Eksperyment dotyczył trzech sytuacji: braku zarostu, niewielkiego oraz pełnego. Następnie uderzali w przygotowaną konstrukcję, analizując, jak bardzo „broda” pochłania siłę ciosu. Okazało się, że pełen „zarost” pochłaniał średnio o 30% więcej energii niż pozostałe modele. Przetrwał on też w większości przypadków – współczynnik uszkodzeń wyniósł w jego przypadku 45%, w porównaniu do 95% u dwóch pozostałych rodzajów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Jeśli podobna sytuacja dotyczy ludzkiego zrostu, to posiadanie pełnej brody może chronić wrażliwe obszary twarzy przed uszkodzeniem. Być może w ten sposób ewolucja premiowała osoby z gęstszymi brodami, które powodowały, że wychodziły one ze starć obronną ręką.