Reklama
aplikuj.pl

Po wiekach pewien kompas wskaże prawdziwą północ

Po wiekach kompas w brytyjskim obserwatorium wskaże prawdziwą północ
Po wiekach kompas w brytyjskim obserwatorium wskaże prawdziwą północ

Północ nie jest wcale tą prawdziwą północą i to przez znakomitą część czasu. Warto pamiętać o tym właśnie przy takich wydarzeniach, jak to, że wkrótce igła kompasu w Royal Observatory Greenwich w Anglii po raz pierwszy od 360 wskaże tę prawdziwą północ. 

Czytaj też: Po co naukowcy stworzyli najcichsze miejsce na Ziemi?

Oczywiście warto to wyjaśnić, bo tak naprawdę Ziemia ma dwa bieguny północne – ten prawdziwy, geograficzny i geomagnetyczny.  W większości przypadków kompasy faktycznie nie wskazują tego pierwszego, bo kierują się geomagnetycznym biegunem północnym, a więc stale zmieniającą się lokalizacją na powierzchni Ziemi. Przestrzeń między prawdziwą Północą a tym, co kompasy uznają za północ geomagnetyczną, nazywa się kątem deklinacji. W miarę zbliżania się dwóch lokalizacji kąt ten zmniejsza się.

I dlatego właśnie kompas w Greenwich i tak naprawdę wszystkie kompasy tam zgromadzone wreszcie wskażą prawdziwą północ. Tylko dlatego, że linia zerowej deklinacji, w której pokryła się ta geograficzna i geomagnetyczna północ.

To rdzeń Ziemi jest odpowiedzialny za dynamiczne pole magnetyczne otaczające naszą planetę. Geolodzy znaleźli dowody sugerujące, że w całej historii geologicznej nasze bieguny faktycznie się zmieniły. Wciąż zmieniająca się geomagnetyczna Północ przyspieszyła w ostatnich latach, czasem podróżując nawet do 55 kilometrów w ciągu roku.

Czytaj też: Nowa mapa naszej galaktyki ukazuje zaskakujące grupy gwiazd

Źródło: Popular Mechanics