Reklama
aplikuj.pl

Będzie chronił USA przed wrogimi pociskami. 3,28 miliardów na pocisk przechwytujący NGI

Będzie chronił USA przed wrogimi pociskami, pocisk przechwytujący NGI

Dowiedzieliśmy się właśnie o najnowszej umowie, jaką Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej podpisała ze spółką Northrop Grumman. Ta wyniesie łącznie 3,28 mld dolarów i zaowocuje powstaniem pocisku przechwytującego nowej generacji o kryptonimie NGI.

Northrop Grumman dostanie 3,28 miliarda dolarów na pocisk przechwytujący NGI

Umowa została podpisana 29 lipca i w po obecnym kursie wspomniane 3,28 mld dolarów przełoży się na około 15,2 miliarda złotych, ale ta kwota nie jest dostępna „na już”, a będzie dawkowana aż do 2027 roku w ramach przeróżnych aneksów. Tyle właśnie zostanie wyłożone na opracowanie pocisku przechwytującego nowej generacji o kryptonimie NGI (Next-Generation Interceptor). Jego realizacją mogła zająć się jedna z trzech firm, ale finalnie padło właśnie na Northrop Grumman, które zapewne będzie współpracować z Raytheon Technologies.

Czytaj też: Polska kupi nowe myśliwce. Znamy szczegóły zakupu FA-50 od Korei Południowej

NGI w przyszłości ma zastąpić ponad 21-tonowe, trójstopniowe pociski GBI (Ground Based Interceptor), które wchodzą w skład systemu obrony antybalistycznej BMD, będących na służbie US Army od 2004 roku. Do tej pory powstały 44 pociski tego typu, które są przeznaczone do przechwytywania głowic międzykontynentalnych pocisków balistycznych.