Pod powierzchnią Kolonii odkryto ruiny starożytnej biblioteki, w której zbiorach znajdowało się dawniej nawet 20 000 ksiąg. Znaleziska dokonano w czasie przekopywania fundamentów protestanckiego kościoła w ramach przygotowania gruntu pod budowę nowego ośrodka kultury.
Dla archeologów fakt odnalezienia budowli z czasów Cesarstwa Rzymskiego nie jest zbyt dużym zaskoczeniem. Miasto założono w 50 roku n.e., kiedy Cesarstwo trzymało się jeszcze całkiem nieźle i odciskało swoje piętno na życiu tamtejszych mieszkańców. Nie było jednak pewności, co do przeznaczenia budowli – dopiero po jej dokładniejszym przebadaniu i odnalezieniu w ścianach dziur o wymiarach ok. 80x50cm badacze domyślili się, że pełniła ona funkcję biblioteki.
Według szacunków liczba zwojów trzymanych w bibliotece mogła przekraczać 20 tysięcy sztuk. Oznaczałoby to, iż znalezisko jest naprawdę ważne z punktu widzenia archeologii i można je porównać do Biblioteki Celsusa w Efezie utworzonej w 117 roku n.e. Koloński zabytek może więc być najstarszym tego typu miejscem w Niemczech, choć istnieje spora szansa, że na terenie tego kraju wciąż pozostają starsze, nieodkryte biblioteki pochodzące jeszcze sprzed okresu życia Jezusa Chrystusa.
Budowla miała wysokość ok. dwóch pięter i wymiary 20×9 metrów. Została umiejscowiona w centrum miasta i skonstruowano ją przy użyciu wytrzymałych materiałów, co, wspólnie ze sporymi rozmiarami, świadczy o publicznym charakterze tego miejsca. Zabytek zostanie włączony w nowo powstałą budowlę i udostępniony w celach turystycznych.
[Źródło: livescience.com; grafika: Roman-Germanic Museum of Cologne]