Jaskinia Malham na pustyni Negev jest najdłuższą jaskinią solną na świecie, o całkowitej długości ponad 10 kilometrów. Malham znajduje się pod Wzgórzem Sodomskim, na południowy zachód od Morza Martwego, a jej ściany są wykonane z tego samego rodzaju soli, który możemy znaleźć na kuchennym stole. Datowanie radiowęglowe sugeruje, że ma około 7000 lat, a jej liczne przejścia rzeźbione są przez sporadyczne burze deszczowe, które przechodzą przez region. Nawet teraz Malham regularnie się powiększa na skutek wody wypłukującej sól.

Zespół 80 badaczy z dziewięciu krajów zbadał wiele szczelin wchodzących w skład tej jaskini za pomocą laserowych narzędzi pomiarowych. Pełna mapa i wyniki ich poszukiwań nie zostały jeszcze opublikowane. Wiadomo jednak, iż rezultat wyniesie ponad 10 kilometrów. Dla porównania, irańska jaskinia solna Qeshm Island, obecnie druga co do wielkości jaskinia solna na świecie, mierzy „tylko” 6580 metrów.

Czytaj też: Ogromna jaskinia została odkryta w Kolumbii Brytyjskiej

Specjaliści wciąż badają obszary, które są szczególnie trudne w eksploracji, co może sugerować, że ostateczna długość opisywanej jaskini będzie jeszcze większa. Wzgórze Sodomskie leży w pobliżu Morza Martwego, kurczącego się słonego jeziora (i najniższego punktu na Ziemi), które rozciąga się na Jordanię, Izrael i okupowany Zachodni Brzeg.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: NASA odnalazła olbrzymią podziemną jaskinię na Antarktydzie

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej