Reklama
aplikuj.pl

Pod ziemią znajdują się bakterie wykorzystujące fotosyntezę

Naukowcy odkryli gatunek sinic, które zamieszkują skały znajdujące się głęboko pod powierzchnią ziemi. Najbardziej zaskakujący jest w tym wszystkim fakt, że owe organizmy do przeżycia potrzebują światła słonecznego. Trudno o nie jednak w tak nieprzyjaznym środowisku. 

Znaleziska dokonali badacze eksplorujący opuszczoną kopalnię na terenie hiszpańskiego regionu Rio Tinto. Obszar, zwany Iberyjskim Pasem Pirytów, jest popularny w naukowych kręgach ze względu na jego budowę przypominającą powierzchnię Marsa. Aby przekonać się, czy w środowisku o wysokim stężeniu żelaza i siarki, naukowcy wykonali w skałach otwór. Następnie pobrali próbki z głębokości 613 metrów i zabrali je do analizy laboratoryjnej.

Po dogłębniejszych analizach badacze zauważyli, że w pobranych fragmentach skał znajdują się żywe bakterie. Jest to zaskakujące odkrycie, ponieważ sinice, podobnie jak rośliny, opierają swoją egzystencję na fotosyntezie. I choć już wcześniej wiedzieliśmy, że ten gatunek bakterii jest wysoce odporny na nieprzyjazne warunki, to naukowcy nadal nie mogli uwierzyć w to, co znaleźli. Powrócili do kopalni jeszcze raz i ponownie pobrali próbki, lecz rezultat był identyczny.

Okazało się, że sinice, pozornie podobne do tych żyjących na powierzchni, odżywiają się w inny sposób. Wytwarzają one enzymy przekształcające wodór w energię. To również zaskakuje, ponieważ w przypadku tych podziemnych organizmów ewolucja wydawała się niemożliwa. Znalezisko potwierdza więc, w jak skrajnych środowiskach może utrzymać się życie i daje nadzieję na odnalezienie go poza Ziemią.

[Źródło: gizmodo.com; grafika: PNAS]