WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Podobno bezpieczny poziom spożycia alkoholu nie istnieje

Najnowsze badanie pokazuje, że picie alkoholu z umiarem jest bardziej szkodliwe, niż wcześniej sądzono. Nie istnieje coś takiego jak jego bezpieczny poziom spożycia.

Badanie przeprowadzono na podstawie informacji od miliona osób z prawie 200 krajów. Wykazało ono, że alkohol jest związany z prawie 3 milionami śmierci na świecie każdego roku. A 10% z nich dotyczy osób w wieku od 15 do 49 lat. Co więcej, pozytywne skutki zdrowotne zostały zniwelowane przez ryzyko picia, w tym nowotwory czy wypadki samochodowe. Badanie jest sprzeczne z dotychczasowymi wytycznymi dotyczącymi zdrowia. Mówią one, że umiarkowane picie, czyli jeden drink dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn, jest całkowicie bezpieczne.

Samo okazjonalne picie jest ciężkie do oszacowania – badania dotyczą bardziej nałogowego picia. Natomiast osoba, która pije co tydzień ale niezbyt dużo wcale nie jest bezpieczniejsza od osoby, która całkowicie unika spożywania alkoholu. Według naukowców, kampanie dotyczące zdrowia powinny się skupić na zaleceniu całkowitej abstynencji.

Co powiecie na komputer chłodzony wódką?

Źródło: https://www.livescience.com/