WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Podsumowanie dnia – hardware [15.01.2020]

Z dzisiejszego podsumowania dowiecie się, kiedy Intel planuje zdradzić szczegóły grafik Xe czy jak wygląda składany laptop od Lenovo. Także AMD wypuściło nowe sterowniki a Microsoft powoli wypuszcza nową przeglądarkę Edge.

Kiedy Intel zaprezentuje architekturę Xe?

O kartach graficznych Intela jest coraz głośniej. Okazuje się, że szczegóły dotyczące nadchodzącej architektury sprzętowej Xe poznamy podczas konferencji Game Developers Conference (GDC) w marcu.

architektura Intel Xe, szczegóły Intel Xe

GDC opisywane jest jako największe wydarzenie w branży na świecie. Odbędzie się ono w dniach 16-20 marca w San Francisco. Informacje o Intel Xe zostały potwierdzone przez Antoine Cohade, który poprowadzi prezentację na ten temat.

architektura Intel Xe, szczegóły Intel Xe

Dowiemy się wtedy najpewniej wszystkich szczegółów dotyczących nowej architektury. Programiści otrzymają objaśnione elementy składowe i ich wpływ na wydajność. Nie powinno zabraknąć też pomysłów, jak zoptymalizować dane funkcje.

Warto tutaj przypomnieć, że w skład rodziny Xe wejdzie Xe LP, Xe HPC i Xe HP. Będą one przeznaczone do różnych zastosować, a wśród nich powinna znaleźć się grafika o bardzo wysokiej wydajności. Xe LP będzie na pewno wariantem mobilnym o mocy poniżej 25 W. Reszta jest ciągle jeszcze w większości tajemnicą.

ŹRÓDŁO: Tomshardware

Tak wygląda Lenovo ThinkPad X1 Fold

W sieci właśnie pojawiły się zdjęcia Lenovo ThinkPad X1 Fold. Zostały one wykonane na targach CES i przedstawiają niezwykle ciekawą konstrukcję.

Lenovo ThinkPad X1 Fold to jedna z pierwszych implementacji Intel „Project Athena”. Jest to 13,3 calowy tablet, który może być też laptopem. Składa się on wzdłuż środka i może wyglądać nawet jak książka.

Jeśli nie interesuje Was klawiatura ekranowa to zawsze możecie wykorzystać fizyczną klawiaturę, którą przygotowało Lenovo. Wtedy też część ekranu powinna się wyłączyć a Wy możecie korzystać z urządzenia jak z laptopa.

W środku Lenovo ThinkPad X1 Fold znajduje się układ Intel Lakefield x86. Notebook będzie miał swoją premierę najpewniej w połowie 2020 roku (możliwe, że podczas targów Computex 2020). Urządzenie najpewniej będzie pracowało pod kontrolą Windowsa 10X. Nie powinno też zabraknąć obsługi sieci 5G.

ŹRÓDŁO: Techpowerup

AMD wypuszcza sterowniki Adrenalin 20.1.2

AMD wypuściło nowe sterowniki Adrenalin 20.1.2. Czy przynoszą one coś ciekawego?

Najważniejsza rzecz to wsparcie dla Dragon Ball Z: Kakarot. Gra będzie miała jutro swoją premierę i czeka na nią dosyć sporo osób. Nic więc dziwnego, że AMD chciało wypuścić sterowniki w pełni zoptymalizowane pod ten tytuł.

Poza tym Adrenalin 20.1.2 dodaje obsługę Vulkan 1.2 oraz rozwiązuje problemy z uruchomieniem niektórych gier Unreal Engine 4. Także naprawione zostały kłopoty z serią Radeon RX 5700 – część kart powodowała ponowne uruchamianie się komputera.

Firma jak zawsze udostępniła też listę znanych problemów oraz większe szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian. Sterowniki Adrenalin 20.1.2 pobierzecie pod tym linkiem. Także tam znajdziecie szczegóły dotyczące wszystkich zmian, które przynoszą nowe drivery.

ŹRÓDŁO: Wccftech

Microsoft wypuścił nową wersję przeglądarki Edge

Po wielu miesiącach Microsoft wreszcie wypuścił nową wersję przeglądarki Edge. Jest ona oparta na Chromium i to właśnie takie wydanie ma pomóc firmie w zdobyciu kolejnego rynku.

Jeśli chcecie ją pobrać to możecie to zrobić pod tym linkiem. Po instalacji stara wersja powinna zostać ukryta w systemie. Przeglądarka pojawi się też w przyszłej aktualizacji Windows dla wersji Home i Pro. Microsoft chce, aby w czasie do sześciu tygodni każdy miał na swoim komputerze Edge opartego o Chromium.

Autoamtycznej aktualizacji nie powinny otrzymać systemy Windows 10 Education, Enterprise czy Pro for Workstations. Przynajmniej na razie wszystko na to wskazuje.

Microsoft pracuje też nad kolejnymi ulepszeniami. Testowana jest już nawet wersja Edge 81, a Edge 80 powinien zostać udostępniony do pobrania na początku lutego. Dajcie znać w komentarzach czy korzystacie już z nowej przeglądarki i jakie są Wasze wrażenia.

ŹRÓDŁO: Neowin