WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Podsumowanie dnia – hardware [17.01.2020]

Kolejny dzień przyniósł kolejną dawkę informacji o rozwiązaniach AMD. Zacznę od najwydajniejszych grafik, potem przyjrzę się odpowiedzi firmy na obniżkę ceny RTX 2060, sprawdzę wartość AMD a zakończę zdjęciami AiO z ARGB od Alphacoola.

AMD potwierdza wprowadzenie kart Big Navi w 2020 roku

AMD potwierdziło właśnie, że w 2020 roku zobaczymy Big Navi w akcji. Zagwarantowała to Lisa Su w filmie “Bring Up”.

Zaraz po targach CES pojawiło się mnóstwo pytań dotyczących najwydajniejszych kart graficznych. Wiadomo było, że AMD nad takimi pracuje, ale nikt nie wiedział, z jakiego GPU one skorzystają. Teraz dostaliśmy odpowiedź na to pytanie.

Karta może być wyposażona w sprzętową obsługę śledzenia promieni (raytracing). Jest to podstawą architektury RDNA2 i to właśnie z niej skorzystają także najwydajniejsze grafiki od AMD. Firma będzie więc zamierzała rzucić wyzwanie Nvidii na praktycznie każdym froncie.

Warto tutaj przypomnieć, że prawdopodobnie ta karta pojawiła się tydzień temu w benchmarku VR, gdzie była wydajniejsza o 17% od RTX 2080 Ti. Ciekawe, czy taka wydajność zostanie potwierdzona w przyszłych testach i przeciekach.

AMD zmienia zegary RX 5600 XT w odpowiedzi na obniżkę ceny RTX 2060

AMD postanowiło odpowiedzieć na obniżkę ceny RTX 2060. Firma nie zrobi jednak tego samego, zdecydowała się na coś innego.

Firma wysyła swoim klientom niestandardowe RX 5600 XT, które mają szybsze zegary gwarantowane przez nowy BIOS. Dzięki temu na rynek powinny trafić karty ze znacznie szybszymi zegarami niż zostały one ujawnione podczas prezentacji karty. Specyfikacja taka jak konfiguracja rdzenia czy pamięci pozostaje bez zmian.

RX 5600 XT, zegary RX 5600 XT, zwiększenie zegarów

Zmiany doprowadziły do niewielkiego wzrostu zużycia energii – ze 150 W wzrósł on do 160 W. Mają one także zapewnić 8% wzrost zegarów boost oraz 3% wzrost zegarów game. Może się to przełożyć na 5-10% wzrost wydajności w grach. Dzięki temu Radeon RX 5600 XT może zbliżyć się wydajnością do RTX 2060.

3dmark RX 5600 XT, zmiany RX 5600 XT, zegary RX 5600 XT

Pierwsze testy ulepszonych grafik pojawiły się też w sieci. Powyższy wynik dotyczy modelu Sapphire Radeon RX 5600 XT PULSE – wynik jest o 10% większy od początkowej wersji grafiki. Taka zmiana jest znacząca i z pewnością wpłynie na większą przychylność graczy czy recenzentów.

AMD zamknęło dzień z kolejnym rekordem wartości

Wartość AMD cały czas idzie w górę. Firma zamknęła właśnie dzień z niespotykaną dotąd wyceną.

Akcje firmy wzrosły bowiem o kolejne dwa procent, co przełożyło się na wartość akcji na poziomie 50,93 dolarów. Jest to najwyższy wynik od czasu upublicznienia w 1972 roku. Świetnie pokazuje to, jaką robotę wykonała firma wprowadzając nowe procesory oraz karty graficzne.

wartość AMD, cena AMD, wycena AMD

Od października 2019 roku wartość firmy wzrosła aż o 75%, co jest potężną i bardzo szybką zmianą. W przyszłości sytuacja może jeszcze się polepszyć. Firma szykuje wysokiej wydajności karty graficzne czy zamierza podbić rynek laptopów swoimi APU. Przy tym wszystkim Intel cały czas nie potrafi skutecznie odpowiedzieć na procesory Ryzen.

To wszystko może wpłynąć na to, że wycena AMD jeszcze się zwiększy a sama firma także zwiększy udziały w różnych rynkach. 2020 rok może więc upłynąć pod znakiem zwiększania przewagi czerwonych nad Intelem oraz doganiania Nvidii w branży GPU.

Alphacool pokazał Eisbaer Aurora AiO

Targi CES już dawno się skończyły, ale to nie koniec zdjęć produktów, które pojawiają się w sieci. Najnowsze z nich dotyczą Eisbaer Aurora AiO.

Jest to pierwsze AiO z ARGB w ofercie tego producenta. Podświetlenie nie znajduje się tylko na wentylatorach, ale także na bloku. Na zdjęciach wygląda to naprawdę świetnie i z pewnością w odpowiedniej obudowie uzyskany efekt będzie genialny.

Eisbaer Aurora AiO, wygląd Eisbaer Aurora AiO, zdjęcia Eisbaer Aurora AiO

Eisbaer Aurora AiO to nie tylko podświetlenie, ale też nowe węże, złączki czy szybko złączki. Także pompa ma być znacznie cichsza niż w oryginalnym Eisbaer. Zmiany będą więc wpływały także na same wyniki w testach, które powinny być jeszcze lepsze.

Eisbaer Aurora AiO, wygląd Eisbaer Aurora AiO, zdjęcia Eisbaer Aurora AiO

AiO powinno trafić na rynek w wersji od 240 mm do 420 mm. Warto pamiętać, że będzie miało w pełni miedziany radiator, który zapewni świetne przenoszenie ciepła. Nie wiemy jednak kiedy dokładnie Eisbaer Aurora AiO trafi do sprzedaży i jaka będzie jego cena – ta z pewnością nie będzie niska.

ŹRÓDŁO: Techpowerup