WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Podsumowanie dnia – hardware [18.01.2020]

Kolejne podsumowanie zacznę od problemów Intela z dostawami CPU. Następnie wspomnę o nowych kartach od Asusa, możliwym wzroście AMD na rynku laptopów a zakończę nowymi sterownikami od Nvidii.

Intel w 2020 roku dalej będzie miał problemy z dostawami CPU

Od 2018 roku Intel ma sporo problemów z procesorami. Głównie dotyczą one dostaw, które nie są w stanie zaspokoić popytu. Pewnie każdy z Was pamięta, jak swego czasu ceny procesorów poleciały o kilkadziesiąt procent w górę. Był to właśnie skutek tego niedoboru.

W związek z tym wiele osób zaczęło zwracać uwagę na AMD, co w połączeniu ze świetnymi Ryzenami sprawiło, że czerwoni dominują w sprzedaży sprzętu. Okazuje się, że w 2020 roku niewiele się to zmieni.

Dostawy CPU Intel, dostawy procesorów Intel, Intel 2020

Najnowsze doniesienia mówią, że w aktualnym roku Intel dalej będzie miał problemy z podażą i w tej kwestii zbyt wiele się nie zmieni. Oprócz znacznie zwiększonego popytu problemem jest też 14 nm proces produkcyjny. AMD przeszedł już na 7 nm, więc różnica jest spora.

Intel ma coraz więcej problemów, z którymi musi sobie jakoś poradzić. AMD z pewnością nie odpuści i będzie dalej starało się zwiększać swoją sprzedaż. Ciekawe, czy nowa generacja procesorów Intel cokolwiek w tej kwestii zmieni.

Asus zaprezentował karty Radeon RX 5600 XT TUF X3 i ROG Strix

Po Gigabyte i MSI, którzy już pokazali swoje karty RX 5600 XT, nadszedł czas na Asusa. Firma właśnie pokazała dwie konstrukcje TUF X3 i ROG Strix.

Pierwszy z modeli oparty jest o trzy wentylatory. Co ciekawe, wymaga on do działania dwóch złączy PCI-E – konkurencja wymaga tylko jednego. Możliwe, że ma to związek z zastosowanym RGB.

Wersja ROG Strix również ma trzy wentylatory. Z pewnością zaoferuje ona dwa BIOSy oraz łatwe wyłączanie podświetlenia. W tym wypadku możemy liczyć na naprawdę świetne temperatury i kulturę pracy.

Pozostaje tylko jedno pytanie – jak wyglądają taktowania? Mają one wynosić do 1640 MHz w trybie OC, ale możliwe, że ze względu na zmiany w wersjach referencyjnych taktowania zostaną zwiększone. Dowiemy się tego już 21 stycznia.

AMD może znacznie zwiększyć udziały w mobilnych CPU

Niedawno AMD zaprezentowało nowe procesory mobilne. Okazuje się, że firma ma w związku z nimi bardzo wysokie ambicje.

Najnowsze informacje mówią, że czerwoni spodziewają się kontrolować 20% rynku procesorów mobilnych do końca pierwszego kwartału 2020 roku. Jedną z głównych przyczyn sukcesu będzie wyżej wspomniany problem z procesorami Intela.

Aktualnie AMD ma udział równy 14,7%, co stanowi wzrost o 3,8 punktu procentowego rok do roku. Wzrost do 20% będzie głównie związany z niedoborami Celeronów i Pentiumów. To właśnie one znajdują się w bardziej budżetowych laptopach, gdzie AMD może teraz się wybić.

Warto tutaj przypomnieć, że firma zaprezentowała procesory Athlon Silver 3050U i Athlon Gold 3150U, które mogą służyć jako lepsze zamienniki CPU od Intela. Ciekawe, czy te przewidywania rzeczywiście się spełnią.

Nvidia zaprezentowała sterowniki naprawiające błąd w Wiedźminie

Nvidia wypuściła nowe sterowniki GeForce Hotfix 442.01. Oparte są one na driverach 441.87 i naprawiają pewne ważne błędy.

Starszy sterownik powodował problemy dla wielu użytkowników, a nowa wersja powinna je naprawiać. Głównie chodzi tutaj o awarie w grze Wiedźmin 3, problemy ze streamowaniem w grze Call of Duty oraz problemy z zacinaniem się Sli i G-Sync.

Sterowniki możecie pobrać pod tym linkiem albo przez GeForce Experience. Jak zawsze przypominam Wam, że należy dbać o nowe drivery. Często naprawiają one irytujące problemy oraz potrafią zwiększać wydajność w różnych grach.