WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Podsumowanie dnia – hardware [21.01.2020]

AMD wreszcie zaprezentowało Radeona RX 5600 XT – pierwsze testy wskazują na świetną wydajność konstrukcji. Intel szykuje obniżki cen procesorów, a w międzyczasie Asus pokazał ciekawego Mini-PC.

AMD wreszcie wprowadziło do sprzedaży Radeona RX 5600 XT

AMD wypuścił właśnie Radeona RX 5600 XT. Karta oferuje od 5% do 20% większą wydajność niż GTX 1660 Ti, co jest świetnym wynikiem. W niektórych testach grafika konkuruje wręcz z RTX 2060.

Kartę znajdziecie już w polskich sklepach w cenie bardzo przystępnej, czyli od 1300 zł. Warto tutaj pamiętać, że dzień przed planowanym zniesieniem embargo pojawił się trzeci BIOS dla kart, który znowu zmieniał ich wydajność.

testy Radeona RX 5600 XT, premiera Radeona RX 5600 XT

Karta ma bazowe taktowanie 1560 MHz, 6 GB pamięci GDDR6 oraz 192-bitową magistralę. TBP wynosi 150 W a grafika zasilana jest z jednego 8-pinowego złącza.

Niedługo testy różnych wersji powinny pojawić się także u nas. Tymczasem podczas zakupów zdecydowanie warto rozważyć zakup Radeona RX 5600 XT – karta wydaje się być naprawdę bardzo dopracowana i idealnie wyceniona.

Pamiętajcie o zmianie BIOSu Radeona RX 5600 XT

Z tym wszystkim wiąże się mały problem. Po zakupie Radeona RX 5600 XT musicie wgrać nowy BIOS. Tak jak wspominałem, aktualnie pojawiła się jego trzecia wersja, której raczej nie będzie w modelach na półkach sklepowych.

Z tym jednak nie powinno być problemów – producenci przygotowali odpowiednie narzędzia. Gigabyte przygotował specjalne oprogramowanie, które możecie pobrać pod tym linkiem. Nie jest ono w wersji tekstowej, więc nie powinno być problemów z jego obsługą.

BIOS Radeona RX 5600 XT, aktualizacja BIOSu Radeona RX 5600 XT

Z kolei PowerColor przygotował aktualizację bazującą na DOS, więc tutaj wymagany będzie restart komputera. MSI wprowadza aktualizację przez Dragon Center, więc nie ma mowy o kłopotach. W przypadku Sapphire nowy BIOS znajdziecie pod tym linkiem. Pozostał jeszcze ASRock, ale tutaj także nie powinno być problemów z aktualizacją – odbywa się ona tekstowo.

Producenci zadbali więc o użytkowników i aktualizacja BIOSu nie powinna sprawiać problemów. Pamiętajcie jednak, że koniecznie trzeba ją zrobić, jeśli chcecie mieć jak największą wydajność w grach.

Procesory Intela z obniżką cen w drugiej połowie 2020 roku

Intel planuje obniżenie cen procesorów dla komputerów stacjonarnych. Najnowszy raport mówi, że miałoby to stać się w drugiej połowie 2020 roku.

Sytuacja nie wydaje się jednak całkowicie jasna. Nie wiadomo, czy firma chce obniżyć ceny wszystkich konstrukcji czy tylko wybranych modeli. Z pewnością jednak jest to odpowiedź firmy na procesory AMD Zen 3.

udziały AMD, udziały Intel, procesory

Niestety sama obniżka cen może okazać się zbyt słabym krokiem, aby odeprzeć atak AMD. Ich nowe procesory z pewnością zaoferują jeszcze lepszą wydajność a nie zapowiada się na to, żeby 10. generacja CPU Intela była przełomowa. Obniżka cen będzie zapewne próbą ratowania ciężkiej sytuacji na rynku.

Zobaczymy jednak co przyniesie przyszłość. W najbliższym czasie na rynek trafi nowa generacja procesorów Intel i bardzo dużo zależy od jej wydajności. Jeśli niebiescy nie dogonią AMD pod względem wydajności wielowątkowej, to będą mieli spory problem.

Asus ogłosił Mini-PC PN62

Asus Mini-PC PN62 to nowy komputer od znanej firmy. Dzięki małym rozmiarom świetnie sprawdzi się on w zastosowaniach domowych oraz biznesowych.

Mini-PC ma procesor Intel Core 10. generacji oraz pamięć DDR4 2666 MHz. Nie zabrakło też dysku SSD lub NVMe oraz najnowszych złączy USB. Komputer oferuje również czytnik kart microSD. Taka konfiguracja świetnie sprawdzi się w biurze oraz w domu przy zastosowaniach multimedialnych.

wygląd Mini-PC PN62, Asus Mini-PC PN62

Całkowity rozmiar Mini-PC PN62 to 115 mm x 115 mm x 49 mm. Całość zajmuje 0,62 litra objętości – jest to naprawdę mały sprzęt. Co więcej obudowa ma otwory montażowe VESA, dzięki czemu Mini-PC PN62 można zamontować z tyłu monitora.

Mini-PC PN62 powinien być też całkiem cichy. W spoczynku głośność wynosi 21,5 dBA a pod obciążeniem 36,9 dBA. Nie znamy jeszcze jego ceny – ta powinna niedługo zostać ujawniona przez Asusa.