Kapsztad w Południowej Afryce pilnie potrzebuje świeżej wody, a pewien człowiek ma niezwykłe rozwiązanie problemu Chodzi o „porwanie” góry lodowej z Antarktydy, użycie tankowców i holowników do przeciągnięcia jej do Kapsztadu i wykorzystanie topniejącej wody do nawodnienia spragnionego miasta.
Jak trudny do zrealizowania jest taki plan? Z jednej strony 125-tonowa góra lodowa może zapewnić 20% rocznego zapotrzebowania na wodę w Kapsztadzie. Z drugiej strony poruszenie tak ogromnej masy lodu może być kosztowne i niebezpieczne. Pomysłodawcą akcji jest Nicholas Sloane, południowoafrykański żeglarz morski, który ma doświadczenie w walce z uzbrojonymi piratami, ratowaniu tysięcy pingwinów oblanych paliwem z wraku statku oraz pomaganiu w odwróceniu włoskiego statku Costa Concordia.
Czytaj też: Ta woda morska ma 20 000 lat i pozostała nietknięta od ostatniej epoki lodowcowej
Pomysł jest spowodowany długoletnią suszą, w wyniku której ucierpiały 4 miliony ludzi. Gospodarstwa w Kapsztadzie są obecnie ograniczone do 70 litrów wody dziennie. Przeciętny Amerykanin zużywa ponad 300 litrów wody dziennie. Z tego powodu Sloane zaproponował „kradzież” góry lodowej o wymiarach 1000 na 500 na 250 metrów. Przedsięwzięcie miałoby kosztować 200 milionów dolarów.
Nie zapowiada się na to, by rząd południowoafrykański zgodził się na tego typu zadanie. Wygląda na to, że tańsze będzie choćby odsalanie oceanicznej wody. Cała podróż góry lodowej potrwałaby 90 dni, ponieważ do przebycia byłoby ok. 2500 kilometrów. Biorąc pod uwagę szybkość topnienia, góra lodowa byłaby o co najmniej 8% mniejsza, zanim dotarłaby do celu. Następnie znalazłaby się ona w Prądzie Benguela na morzu, gdzie miałaby zostać zacumowana i owinięta ogromną geotekstylną warstwą. Następnie lód miałby zostać rozdrobniony i przetransportowany statkami w stronę Kapsztadu.
I choć nie zapowiada się na to, aby misja została zrealizowana, to z pewnością jest to nietypowy, choć całkiem sensowny pomysł, który być może w przyszłości zostanie zrealizowany.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Naukowcy odkryli wzory związane z topnieniem Lodowca Szelfowego Rossa