Reklama
aplikuj.pl

Pojawił się skuteczny lek na HIV. Jest jednak pewien warunek

Środek podawany w formie zastrzyków, przyjmowany raz na dwa miesiące, może stanowić nową metodę w zapobieganiu HIV. Byłoby to spore ułatwienie w porównaniu z pigułkami, które muszą być przyjmowane codziennie.

Firma farmaceutyczna Gilead Sciences produkuje dwa rodzaje tabletek przeciw HIV: Truvada i Descovy. Pigułki te zapewniają tzw. profilaktykę przedekspozycyjną (PrEP), co oznacza, że dana osoba przyjmuje je, aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu. Ale takie środki muszą być przyjmowane codziennie, aby utrzymać poziom leku we krwi na tyle wysoki, aby zablokować wirusa. Codzienne przyjmowanie tabletek PrEP może zmniejszyć szansę na zakażenie się wirusem HIV o około 99%.

Truvada i Descovy są przy tym niezwykle drogie, co może ograniczać do nich dostęp. Bez ubezpieczenia, 30-dniowy zapas jednego leku może kosztować od 1600 do 2000 dolarów. Sytuacja może się zmienić dzięki lekowi znanemu jako cabotegravir. Badania kliniczne sugerują, że środek jest o 66% bardziej skuteczny niż Truvada w zapobieganiu zakażeniu HIV.

Czytaj też: Czy topniejący lód może uwolnić groźne dla życia wirusy?

Jeśli cabotegravir zostanie dopuszczony do użytku w przeciągu najbliższych dwóch lat, mógłby konkurować z innymi dostępnymi środkami. Pozostaje mieć nadzieję, że cena ustalona przez ViiV Healthcare również będzie na tyle atrakcyjna, by dostęp do leku miały także biedniejsze osoby.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News