Reklama
aplikuj.pl

Pojawiły się nowe informacje na temat gromady otwartej Melotte 105

Nowe badanie skupia się na gromadzie otwartej Melotte 105 w celu odkrycia jej fundamentalnych właściwości. Dokonania naukowców pozwalają na dokładniejsze pomiary odległości, wieku i metaliczności owej gromady.

Gromady otwarte, utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno powiązanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory odkryto ich ponad 1000 w Drodze Mlecznej, a naukowcy wciąż szukają kolejnych, mając nadzieję na znalezienie różnych grup gwiazd. Badania nad znanymi gromadami otwartymi mogą być kluczowe dla lepszego zrozumienia powstawania i ewolucji Drogi Mlecznej.

Zespół astronomów postanowił przyjrzeć się bliżej jednej z takich gromad, znanej jako Melotte 105. Jest ona słabo zbadaną, zwartą gromadą. Analizując archiwalną fotometrię z teleskopu McLellana oraz dane astrometryczne z satelity Gaia, badacze uzyskali lepszy wgląd w naturę tej gromady.

Wygląda na to, że Melotte 105 znajduje się w odległości około 6 774 lat świetlnych, a jej odległości perygalaktyczne i apogalaktyczne wyniosły odpowiednio 22 330 i 24 250 lat świetlnych. Maksymalną pionową odległość gromady od płaszczyzny galaktycznej obliczono na około 274 lata świetlne, a ekscentryczność jej orbity na 0,042.

Badanie wykazało, że Melotte 105 ma około 240 milionów lat, a jej metaliczność kształtuje się na poziomie 0,24. Badacze dodali, że wyniki te potwierdzają założenie, iż gromada powstała w bogatym w metale środowisku w obrębie koła słonecznego. Astronomowie obliczyli również prawdopodobieństwo dotyczące 116 gwiazd, które mogą przynależeć do gromady Melotte 105. W rezultacie stwierdzili, że 99 z tych obiektów to najprawdopodobniej członkowie opisywanej gromady.