Reklama
aplikuj.pl

Pojedyncza cząsteczka pracująca jako przełącznik

Cała elektronika rozwija się między innymi dzięki miniaturyzacji. Aktualnie naukowcy wciąż nad nią pracuję dążąc do stworzenia urządzeń składających się z pojedynczych cząsteczek. Badacze z Peking University of Beijing stworzyli przełącznik, umożliwiający włączanie i wyłączanie, który składa się z jednego fotonu.

Wielką zaleta światła jest fakt, że porusza się ono szybciej niż energia elektryczna. Prowadzi to do szybszych obliczeń. Foton jest kwantem pola elektromagnetycznego więc idealnie nadaje się do tego typu działań. Wcześniejsze prace nad podobnym przełącznikiem utknęły tylko na jednej jego pozycji- włączonej. Naukowcy z Chin zastosowali różne materiały, które pozwoliły na rozwiązanie owego problemu- przełącznik mógł znaleźć się w dowolnej pozycji binarnej.

A co z zastosowaniem tego typu urządzeń? Może być ono przydatne w panelach słonecznych, czujnikach światła czy w biomedycynie. Jednakże żeby one rzeczywiście zostały tam zastosowane to ciągle muszą minąć jeszcze lata prac nad nimi.

Źródło: https://www.engadget.com/; Zdjęcie:Power Flux, Light Painting With Tehran City via photopin (license)