Reklama
aplikuj.pl

Pojedynek Dawida z Goliatem. Archeolodzy znaleźli grot pochodzący z okresu bibiljnej potyczki.

Wykonany z kości grot strzały, który znaleziono w starożytnym mieście Gat mógł zostać wystrzelony przez obrońców miasta w ramach walki opisanej w Biblii. Według Tanachu, król o imieniu Hazael, który rządził królestwem Aramu od około 842 do 800 roku p.n.e., podbił Gat przed marszem na Jerozolimę.

Wykopaliska archeologiczne w Gat, czyli miejscu znajdującym się na terenie dzisiejszego Izraela, ujawniły, że ogromne zniszczenia miały miejsce pod koniec IX w. p.n.e. Mogło to więc być w czasie, kiedy Hazael podbił Gat, gdzie mieszkali Filistyni, będący wrogami Izraelitów. Tanach opisuje Gat jako dom Goliata, gigantycznych rozmiarów wojownika zabitego przez króla Dawida.

Czytaj też: Łódź z Galilei potwierdza historię opisaną w Biblii. Zobaczcie jej zdjęcia

W 2019 r. archeolodzy znaleźli na miejscu kościany grot strzały, który mógł zostać wystrzelony przez obrońców miasta w ramach próby powstrzymania wojsk Hazaela przed zdobyciem Gat. Dokładne ustalenia na ten temat zostały opisane na łamach Near Eastern Archaeology. Rzeczony fragment, wykonany z kości, ma pęknięcie na czubku, a do złamania grotu mogło dojść na skutek uderzenia. Naukowcy przypuszczają, że strzała musiała dosięgnąć celu.

Pojedynek Dawida z Goliatem został opisany w Biblii, jednak wszystko wskazuje na to, że faktycznie miał miejsce

Grot mógł zostać wyprodukowany w warsztacie w Gat, gdzie próbowano wytworzyć jak najwięcej oręża w celu obrony miasta. Warsztat ten został odkryty w 2006 roku i znajduje się w odległości około 300 metrów od miejsca, w którym znaleziono kościany grot. Na miejscu odkryto kilka kości należących do zwierząt gospodarskich, co sugeruje, że to z nich wykonywano groty. Elementy były na różnym etapie zaawansowania, poczynając od kompletnych kości, aż po gotowe do użycia groty.

Czytaj też: Ile wzrostu miał Goliat?

Dlaczego wybrano akurat bydlęce kości? Zapewne ze względu na fakt, że były one łatwo dostępne i łatwe w obróbce. Aby się o tym przekonać, jeden z autorów badania, Ron Kehati, wykonał replikę kościanego grotu w około godzinę. Naukowcy konkludują, że warsztat mógł funkcjonować w formie awaryjnego centrum produkcyjnego, które dostarczało grotów do strzał służących w walce z siłami Hazaela. Archeolodzy mają nadzieję wznowić wykopaliska w tym miejscu, zbierając wskazówki dotyczące upadki miasta.