WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pół miliarda lat temu też żyły „zwierzęta”

Organizmy żyjące na Ziemi w Ediakarze, czyli pół miliarda lat temu, bardzo intrygują naukowców. Żyły one w oceanach i pierwsze teorie mówiły, że były to po prostu dziwne rośliny. Natomiast paleontolodzy odkryli, że mogły to być jednak zwierzęta.

Naukowcy odkryli ponad 200 różnych organizmów w skałach na całym świecie. Łatwo jest je zidentyfikować dzięki ich unikalnym ciałom, które są bardzo rozgałęzione. Przypominają one przez to rośliny, ale dwójka naukowców twierdzi inaczej. Badając inny rodzaj organizmu, Stromatoveris psygmoglena, który żył 30 milionów lat po śmierci ostatnich organizmów z Ediakaru, doszli oni do ciekawego wniosku – S. psygmoglena był ediakirem natomiast na tyle mocnym, że przetrwał znacznie dłużej od innych organizmów.

Po tym odkryciu przeprowadzona została analiza komputerowa, w celu rekonstrukcji związków ewolucyjnych. Potwierdziła ona, że te organizmy to zwierzęta – coś pomiędzy gąbkami a znacznie bardziej złożonymi zwierzętami, przykładowo robakami. Pozostaje teraz odpowiedzieć na pytanie – w jaki sposób zwierzęta umarły i czemu ten jeden gatunek przetrwał?

Źródło: https://www.popularmechanics.com/

Dzięki GMO pozbawiono Topole zdolności do rozmnażania