Urządzenia elektroniczne opierają się w dużej mierze na grupie pierwiastków często nazywanych metalami ziem rzadkich. Jak sama nazwa wskazuje, mogą one mieć ograniczoną podaż i są przez to stosunkowo drogie. Obecnie zespół naukowców znalazł sposób na połączenie znacznie bardziej powszechnych pierwiastków w związki przydatne w elektronice. Mogłyby one zostać wykorzystane m.in. w produkcji oświetlenia i paneli słonecznych.
Pierwiastki w układzie okresowym są ułożone w kolumny, które tworzą powiązane grupy. Te często używane w elektronice, takie jak ind i gal, pochodzą z grupy III, czasami nazywanej metalami ziem rzadkich. Jednak autorzy nowego badania odkryli, że łączenie pierwiastków z sąsiednich grup może tworzyć związki o wielu użytecznych właściwościach. Badacze wykorzystali technikę zwaną MBE do produkcji związków w postaci cienkiej błony, nakładając na siebie pierwiastki z niezwykłą precyzją.
Czytaj też: Badacze prawdopodobnie wiedzą, w jaki sposób powstają niektóre pierwiastki
Dzięki tej technice zespół był w stanie wytworzyć związek z wykorzystaniem pierwiastków z grup II, IV i V – cynku, cyny i azotu. Wszystkie te są znacznie tańsze i bardziej powszechne, ale powstały związek nadal ma podobne właściwości optoelektroniczne jak jego rzadsze odpowiedniki. Po pierwsze, nowy związek jest w stanie zbierać energię słoneczną i emitować światło, co oznacza, że można go wykorzystać jako niedrogą alternatywę w panelach słonecznych, lampach LED i wyświetlaczach. Jeśli cynk zostanie zastąpiony magnezem, zakres dostępnego światła rozciąga się na niebieskie i ultrafioletowe części widma.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Durbin Lab]
Czytaj też: Ten układ okresowy pokazuje które pierwiastki są szczególnie zagrożone