Reklama
aplikuj.pl

Pole magnetyczne Merkurego zmieniło się z upływem czasu

Dawne bieguny magnetyczne Merkurego były zupełnie inne niż wskazywałoby to ich obecne położenie. Wygląda więc na to, że pole magnetyczne planety zmieniło się tak samo, jak w przypadku Ziemi. 

Naukowcy uważają, że pole magnetyczne planety wiąże się z ruchami jej metalicznego rdzenia. Pole magnetyczne tworzy magnetosferę otaczającą planetę. Ziemska magnetosfera blokuje ogromną część promieniowania kosmicznego i słonecznego, umożliwiając istnienie życia. Z kolei Merkury jest drugim obiektem w Układzie Słonecznym, co do którego jest pewność, że może generować pole magnetyczne. Z pewnością zmieniało się ono wraz z upływem czasu.

Czytaj też: Astronomowie dokonali zaskakujących odkryć na orbitach Marsa i Merkurego

Orientacja ziemskiego pola magnetycznego zmieniła się ponad 100 razy w ciągu 4,5 miliarda lat. Aby badać to zagadnienie naukowcy analizują skały magmowe – w ten sposób doszli do wniosku, że ostatnie odwrócenie pola magnetycznego na Ziemi miało miejsce około 780 000 lat temu. Niestety jedynymi przebadanymi obiektami pod względem zmian biegunów magnetycznych jest Ziemia oraz Księżyc. Wynika to z braku próbek skał, które umożliwiłyby zrozumienie, jak zmieniało się pole, np. Merkurego.

Niektóre z informacji zebranych w 2015 roku. w ramach misji MESSENGER ujawniły szczegóły dotyczące magnetyzacji skorupy ziemskiej najbliższej Słońcu planety. Teraz naukowcy chcieli odtworzyć obraz dawnego pola magnetycznego funkcjonującego na Merkurym oraz to, jak się ono zmieniało. Dane MESSENGERA ujawniły istnienie kraterów sprzed 4,1 do 3,8 mld lat, które mogą zawierać wiele przydatnych wskazówek. Na ich podstawie autorzy badania odkryli, że bieguny magnetyczne Merkurego były dalekie od ich obecnego położenia i mogły zmieniać się na przestrzeni lat. Co ciekawe, bieguny zostały rozmieszczone losowo i wszystkie znaleziono na półkuli południowej. Potwierdza to, że ewolucja magnetyczna Merkurego była bardzo odmienna od tej, która zaszła na Ziemi.

[Źródło: phys.org; grafika: MESSENGER]

Czytaj też: Wiecie, że Merkury to planeta znajdująca się najbliżej Ziemi?