Reklama

Policja ostrzega przed oszustwem “na zdalny pulpit”. O co chodzi?

bosch, Najczęściej kupowanym produktem na raty online w 2020 roku był smartfon

Cyberprzestępcy nie tracą czasu i wymyślają coraz to nowe sposoby na wyłudzanie danych czy kradzież naszych środków zgromadzonych na koncie bankowym. Tym razem policja ostrzega przed metodą wykorzystująca zdalny pulpit.

Nowe oszustwo – “na zdalny pulpit”

Cyberprzestępcy żerują na ludzkiej naiwności i nieuwadze, a często również na braku rozeznania w kwestiach zagrożeń czyhających w sieci. Dzięki temu kradną nasze wrażliwe dane czy pieniądze z kont bankowych.

Czytaj też: Netflix wprowadza funkcję Pobrane dla Ciebie. O co w niej chodzi?
Czytaj też: Nowa Motorola moto e7 power oferuje pojemną baterię w atrakcyjnej cenie
Czytaj też: Zwijany telefon LG – firma rezygnuje z projektu?

Tym razem wykorzystują osoby chcące w łatwy sposób zarobić pieniądze w sieci. oczywiście ich sposób wymaga “pomocy” oszusta. Wówczas ofiara jest zachęcana do instalacji programu (legalnego) umożliwiającego zdalne zarządzanie komputerem, więc właściwie sami poszkodowani dają przestępcy dostęp do swojego komputera. Te metoda wymaga również logowania się do banku, które ofiara robi na oczach przestępcy. A on potem może wyczyścić jej konto.

W policyjnym komunikacie czytamy:

Internetowi przestępcy posługują się różnymi „zachętami” do pomnożenia kapitału, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku.
Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki lub wypłata gotówki pozyskanej z inwestowania np. w kryptowaluty. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne podczas próby skorzystania z usługi (np. problemy z rejestracją w serwisie internetowym), fałszywy konsultant “wspiera ją” przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, “czyści” jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Pamiętajcie więc, by rozsądnie podchodzić do wszelkich “łatwych sposobów zarobku” i w żadnym wypadku nie pokazywać innym danych logowania do bankowości internetowej czy danych kart płatniczych.