Reklama
aplikuj.pl

Polimer, który zmienia kształt w dłoni

Badacze z University of Rocherster opracowali nowy materiał z pamięcią kształtu. Tym, co wyróżnia go na tle podobnych rozwiązań, jest stosunkowo niewielka temperatura potrzebna do tego aby powrócił on do swojej pierwotnej postaci. Polimer jest przy tym bardzo rozciągliwy.

Opracowany w Rochester materiał powraca do pierwotnego kształtu już w temperaturze niewiele wyższej od pokojowej, a przy tym znacznie niższej niż temperatura ludzkiego ciała. Dlatego polimer zmienia pamięć pod wpływem ciepła ludzkiego ciała.

Materiał, kiedy go rozciągamy, tworzy w swojej strukturze sieć krystaliczną, która jednak topi się w stosunkowo niskiej temperaturze. Rozciągany polimer gromadzi dzięki temu energię zamieniając mechaniczną na chemiczną, a po ogrzaniu zachodzi proces odwrotny – materiał się kurczy, zmieniając związaną w swojej strukturze energię chemiczną z powrotem na mechaniczną.

Polimer potrafi zgromadzić całkiem dużo energii. Ogrzewany pasek materiału potrafi kurcząc się podnieść przedmiot o masie tysiąckrotnie większej od niego samego. Co ważne, choć badacze z Rochester zaprezentowali polimer powracający do pierwotnego kształtu w temperaturze ludzkiego ciała, to są oni w stanie kontrolować temperaturę w jakieś proces będzie zachodził. Zmieniając nieco skład materiału badacze mogą regulować temperaturę aktywującą pamięć w szerokim zakresie.

[źródło i grafika: engadget.com]