Reklama
aplikuj.pl

Polimerowe cegły z odpadów przemysłowych. Nie potrzeba nawet zaprawy

cegły

Budownictwo dokłada swoją ‘cegiełkę’ do emisji gazów cieplarnianych. Dlatego specjaliści na całym świecie poszukują materiałów i metod konstrukcji, które zmniejszą wpływ branży na środowisko. Jednym z ostatnich pomysłów są polimerowe cegły wykonane z odpadów przemysłowych.

Produkcja cementu odpowiada za aż 8% emisji dwutlenku węgla spowodowanej przez człowieka. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Flinders opracowali nowy rodzaj polimeru, wykonanego z odpadów przemysłowych, który można formować w cegły budowlane. Co ciekawe, łączą się one ze sobą bez potrzeby stosowania zaprawy.

Zespół ma już na swoim koncie opracowanie polimerów wykonanych z siarki pozostałej po procesach przemysłowych. Można je wykorzystać do wychwytywania zanieczyszczeń metalami ciężkimi lub do tworzenia bardziej neutralnych środowiskowo nawozów. Polimer stanowi mieszankę siarki, oleju rzepakowego i dicyklopentadienu (DCPD).

Zarówno siarka, jak i DCPD są produktami ubocznymi rafinacji ropy naftowej. Olej rzepakowy może pochodzić z odpadów kuchennych. Taki polimer jest podgrzewany, formowany i utwardzany w cegły, przy czym cały proces zużywa znacznie mniej energii niż produkcja cementu.

Polimerowe cegły sklejają się ze sobą, zasadniczo działając jak własna zaprawa bez potrzeby stosowania jakiegokolwiek innego spoiwa

Jak tłumaczą naukowcy, na powierzchnię takiej cegły wystarczy jedynie natryskiwać katalizator aminowy. Powoduje on, że wiązania SS (siarka-siarka) w cegle przesuwają się i wiążą ze sobą dwie cegły. Katalizator musi tylko zainicjować wspomnianą reakcję, a po związaniu odparowuje z cegieł.

Czytaj też: Ogromna rewolucja jednorazowej elektroniki! Oto związana z nią bateria papierowa

Wyniki badań wskazują na to, że cegły są również lekkie i odporne na wodę, kwasy oraz surowe warunki atmosferyczne w większym stopniu od konwencjonalnych cegieł i betonu. Eksperymentalnie dodano do polimeru włókno węglowe i odkryto, że powstałe cegły były prawie 16 razy mocniejsze.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Macromolecular Chemistry and Physics. Podjęto również współpracę z firmą Clean Earth Technologies, zmierzającą do skalowania i komercjalizacji innowacyjnych cegieł. Być może kolejne pokolenia będą miały okazję mieszkać w domach zbudowanych z takiego przyjaznego materiału.