Reklama
aplikuj.pl

Polscy przeciwlotnicy z Braniewa ćwiczą w nadmorskiej Ustce

Polscy przeciwlotnicy z Braniewa, Polscy przeciwlotnicy

Obecnie na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce stacjonują i ćwiczą polscy przeciwlotnicy z Braniewa, choć ta marcowa przygoda zbliża się ku końcowi.

Jak ćwiczą polscy przeciwlotnicy?

Jak podaje Wojsko Polskie, szkolenie odbywa się w ramach zgrupowania poligonowego pododdziałów przeciwlotniczych 16 Dywizji Zmechanizowanej i trwa już od początku marca. Jego celem jest oddanie w ręce przeciwlotników możliwości sprawdzenia się w boju podczas strzelania z przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich.

Czytaj też: Myśliwiec F-35 zestrzelił samego siebie. 2,5 miliona dolarów w piach

Jak powiedział ppłk Leszek Woźny, dowódca dywizjonu:

Pogoda w marcu jest kapryśna, co dodatkowo stwarza możliwości sprawdzenia  zarówno żołnierzy jak i sprzętu  w różnych warunkach: zimowych i typowo wiosennych.

Tego typu ćwiczenia są wyjątkowe przez kilka szczegółów. Po pierwsze, dla tego świeżo uformowanego dywizjonu przeciwlotniczego 9. Brygady są to pierwsze strzelania bojowe do celów powietrznych. Po drugie, całe szkolenie na nadmorskim poligonie odbywa się w ramach zgrupowania pododdziałów przeciwlotniczych 16 Dywizji Zmechanizowanej, co pozwala żołnierzom wymienić swoje doświadczenia.

Czytaj też: Tajemnicze drony odwiedziły niszczyciele USA. Po 2 latach nie mamy odpowiedzi

Oprócz zadań ogniowych żołnierze w ramach poligonu realizują także inne zajęcia, począwszy od marszu kwartalnego, poprzez opracowywanie taktyki i na doskonaleniu swoich umiejętności planistycznych kończąc.