Reklama
aplikuj.pl

Polska firma zrewolucjonizuje badania genetyczne? Pomoże w tym aplikacja mobilna

Informacje zawarte w naszym kodzie genetycznym mogą powiedzieć nam naprawdę wiele nt. tego, co nas czeka w przyszłości. Przynajmniej w konkteście zdrowia. Firma IMAGENE.ME chce pomóc w odczytywaniu tych danych.

Prezes dr hab. Mirosław Kwaśniewski tłumaczy:

Pierwszym krokiem jest analiza sekwencji wszystkich 22 000 genów. Następnie identyfikujemy miejsca, w których sekwencja DNA wykazuje pewne różnice w stosunku do sekwencji referencyjnej – identyfikujemy tzw. warianty genetyczne i przeprowadzamy ich głęboką, wielowarstwową interpretację. […] W odróżnieniu od dostępnych na rynku produktów, obejmujących wąski zakres analizowanych obszarów – np. tylko choroby nowotworowe, tylko dieta, czy tylko predyspozycje sportowe – RPG (Raport Predyspozycji Genetycznych – przyp. red.) zawiera kompleksowe informacje dotyczące wszystkich istotnych aspektów zdrowia i życia, na które mogą mieć wpływ geny.

Korzystając z aplikacji IMAGENE.ME użytkownik mógłby nie tylko przejrzeć wyniki analiz, ale także zapoznać się z zaleceniami ekspertów. Jego twórcy zapewniają, iż system w pewnym sensie „uczy” się danej osoby, aktualizując informacje dot. genetyki i analizując styl życia oraz inne aspekty.

Czytaj też: Genetyczna “nieśmiertelność” jest możliwa? Oto ustalenia w tej sprawie

Szczególnie interesującą cechą opisywanego rozwiązania jest to, iż RPG jest regularnie odświeżany poprzez dostarczanie odkryć naukowcych. Chodzi o to, by jak najszybciej informować użytkownika o osiągnięciach badaczy, którzy odkrywają np. nowe powiązania pomiędzy wariantami genetycznymi a chorobami. Jednocześnie przedstawiciele firmy podkreślają, że przedstawione wyniki analiz nie stanowią diagnoz medycznych, lecz są jedynie sugestiami. Mimo to, cały projekt wydaje się naprawdę interesujący i może okazać się rewolucyjny.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News