WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Popularne aplikacje bez pytania wysyłają dane do Facebooka

Okazuje się, że nie tylko aplikacje randkowe i zdrowotne mogą naruszać Waszą prywatność. Nowe badanie ujawniło 20 aplikacji, które udostępniają informacje Facebookowi bez naszej zgody.

Dotyczy to między innymi Kayak, MyFitnessPal, Skyscanner czy TripAdvisor. Zazwyczaj są to dana analityczne, które są wysyłane zaraz po uruchomieniu aplikacji. Przykładowo Kayak wysyła dane o locie docelowym, dacie podróży oraz obecności dzieci. Nie można na ich podstawie od razu Was zidentyfikować, ale można wykorzystać je do rozpoznania danej osoby okrężną drogą.

Głównym problemem jest naruszanie unijnych zasad ochrony prywatności. Odpowiedni pakiet deweloperski Facebooka nie umożliwiał opcji o zapytanie użytkownika o udostępnienie danych, ale twórcy aplikacji powinni o to zadbać. Facebook wprowadził już odpowiednią aktualizację i zobaczymy, czy w rzeczywistości będzie ono działała. Twórcy aplikacji np. Scycanner twierdzą, że nie wiedzieli nawet, że aplikacja wysyła dane bez pytania. Sytuacja jest więc bardziej skomplikowana niż się to wydaje.

Czytaj też: Microsoft Edge pozwala na dłuższe działanie na baterii niż Chrome czy Firefox

Źródło: Engdadget