Poradnik: Czym powinna charakteryzować się nowoczesna pralka?

pralka, wybór pralki, jaka pralka, nowoczesna pralka, poradnik pralka, jak wybrać pralkę, wybieramy pralkę, opinie o pralkach, technologie pralki

Pralka to urządzenie bez którego nie wyobrażamy sobie dziś życia. Użytkownicy coraz częściej poszukują urządzeń, które pozwalają zaoszczędzić czas, energię, pieniądze i dodatkowo wyposażone są w zaawansowane funkcje. W tym poradniku przedstawię Wam najważniejsze cechy, którymi powinna charakteryzować się nowoczesna pralka.

Odpowiednie parametry

Zacznijmy od podstawowych kryteriów, które musicie przemyśleć, aby zacząć poszukiwania odpowiedniego modelu. Pralki dzielą się na dwa rodzaje – ładowane od góry i od przodu. Jedno i drugie rozwiązanie ma z pewnością swoje plusy. Przed dokonaniem wyboru powinniśmy zastanowić się, która opcja będzie dla nas bardziej funkcjonalna.

Podstawowym pytaniem, które zadajemy sobie przed poszukiwaniem naszej nowej pralki jest jej ładowność. Nowoczesne modele mają ładowność nawet do 13 kg. Wszystko zależy od tego jak często korzystamy z pralki i jaką ilość rzeczy lub jakich gabarytów chcemy uprać za jednym razem.

Reklama

Kolejną ważną rzeczą są wymiary urządzenia. Często ze względu na ograniczone miejsce poszukujemy sprzętu, który zajmie konkretną powierzchnię w naszym mieszkaniu. Jeżeli mamy dużo miejsca, to wybór jest szeroki, ale jak mamy niewiele miejsca, to z reguły im mniejsza pralka, tym mniejszy bęben. Firma Candy jako jedyna na rynku oferuje nowoczesne pralki o głębokości zaledwie 34 cm z ładownością nawet 6 kg.

Pozostałe parametry sprowadzają się do dwóch czynników – prędkości wirowania oraz łączności. Ta pierwsza najczęściej wynosi 1200 RPM, choć są i takie, które wynoszą 1600 RPM, natomiast łączność może odbywać się przez  Bluetooth, WiFi czy NFC. Jeśli chcecie sparować sprzęt ze smartfonem to warto zwrócić uwagę, którą z tych technologii Wasz telefon obsługuje – w szczególności dotyczy to NFC.

Warto jeszcze wspomnieć o różnicach w budowie samego bębna. Każdy producent pokrył go innymi otworami. Możliwe są takie na kształt diamentu, chroniące przed zahaczaniem ciuchów (np. Samsung), VarioSoft o kształcie wypukłych kulek zapewniające lepsze pranie (np. Bosch), SofCare w kształcie plastrów miodu, gdzie ubrania nie dotykają bębna podczas prania (np. Miele) czy Shaitsu, który dba o rozprężanie włókien (np. Candy). Każdy z nich gwarantuje inne możliwości i warto wiedzieć, który z bębnów posiada dana pralka.

Dokładne i szybkie pranie

Pralki bardzo się zmieniły w ostatnich latach. Dzięki specjalnie zaprojektowanym bębnom ubrania są lepiej mieszane i tym samym znacznie efektywniej wyprane. Jednakże to nie koniec ciekawych możliwości.

Przyjrzyjmy się modelom Candy Bianca. Zwykłe pranie może trwać nawet do paru godzin. Jednakże te pralki oferują tryb Zoom, dzięki któremu każdy program może zostać skrócony do 59 minut z zachowaniem doskonałych rezultatów. Jest to możliwe dzięki systemowi Mix Power Jet +, który wprowadza czysty detergent w postaci skondensowanego roztworu bezpośrednio na ubrania. Jeśli gdzieś się spieszymy możemy skorzystać z tej opcji umożliwiającej krótkie, efektywne pranie. Można ją uruchamiać nawet w trakcie pracy urządzenia. Co więcej, dzięki aplikacji mamy możliwość, aby samodzielnie tworzyć różne tryby prania, które będą idealnie dostosowane do naszych potrzeb. Ponadto do dyspozycji mamy programy szybkie, w tym nawet 14-sto minutowe, które znacząco zaoszczędzają nam czas i pieniądze.

Zwróćmy także uwagę na nowoczesny model Hoover AXI. Możliwe jest włączenie funkcji pary, która zredukuje czas prasowania i odświeży ubrania bez konieczności pełnego prania.  System Dozowanie Pielęgnacyjne automatycznie dodaje dokładną ilość detergentu i płynu do płukania, biorąc pod uwagę twardość wody, pojemność załadunku oraz wybrany cykl, aż do 21 cykli przy maksymalnej wydajności. Dzięki funkcji TOTAL CARE, ekskluzywna technologia Active Care tworzy idealną emulsję z wody i środka piorącego, która rozprowadzana jest wewnątrz całego bębna i głęboko wnika we włókna, zwiększając efekt prania. Proszek do prania zostanie maksymalnie wykorzystany , dzięki efektowi prania na poziomie klasy A. Funkcja ALL IN ONE natomiast powoduje, że wstępnie zmieszany środek jest rozpryskiwany bezpośrednio i głęboko na tkaninach, znacznie zwiększając skuteczność działania detergentu. Dzięki pracy w niższej temperaturze, AXI jest w stanie chronić twoje ubrania i zadbać, aby wyglądały jak nowe. Woda płucząca dociera natychmiast do środka bębna, drastycznie skracając czas płukania. ALL IN ONE to idealny program do uzyskania dobrych wyników prania w ciągu zaledwie 59 minut.

Łatwe sterowanie

Pierwsza metoda sterowania to panel typu Smart Ring. Jest to nie tylko charakterystyczny, przykuwający uwagę element wzorniczy. Ten elegancki, okrągły panel sterowania zapewnia prostą i przede wszystkim intuicyjną obsługę. To również klucz do całego spektrum zaawansowanych technologii.

Druga metoda to dedykowana aplikacja. Może się ona łączyć z pralką za pomocą NFC, Bluetooth czy WiFi. Sterowanie za pomocą smartfona wprowadza całkowicie nowe doświadczenia. Dzięki aplikacji mamy możliwość np. zaplanowania prania. Chcesz, aby pralka zakończyła pracę o 16? Wystarczy wskazać to w aplikacji. Przychodzisz z pracy o różnych godzinach i chcesz po drodze włączyć pranie? Nic prostszego. Istotnym plusem jest także sprawdzanie stanu technicznego pralki korzystając z aplikacji, a także uzyskiwanie informacji na temat czyszczenia filtra. Dzięki temu można mieć pełną kontrolę nad swoim urządzeniem.

Ostatnim trybem, który dostępny jest między innymi w pralkach Candy Bianca, jest sterowanie głosem. Można po prostu mówić pralce co chcielibyśmy uprać, a ona zaproponuje nam optymalne rozwiązanie. Dzięki temu oszczędzamy czas i jeszcze bardziej ułatwiamy sobie życie. Niektóre pralki, takie jak Hoover AXI, pozwalają na wykorzystanie Amazona Alexa czy Asystenta Google (urządzenia korzystają z języków dostępnych w Google Assistant). Dzięki temu Wasza pralka będzie działała w jednym ekosystemie z innymi urządzeniami.

Niektóre urządzenia reklamowane są jako posiadające sztuczną inteligencję. W dużej mierze póki co sprowadza się to do rozmowy z pralką, podpowiedzi dawanych przez urządzenie czy możliwości szybkiego nawiązania kontaktu z działem obsługi klienta. W przyszłości SI w pralkach może być jednak jeszcze bardziej zaawansowane.

Dodatkowe technologie

Nowoczesne pralki mają także wiele innych zalet. Jedną z nich jest cicha praca. Przekonałem się o tym osobiście, testując jeden z modeli Candy Bianca (recenzja niedługo pojawi się na WhatNext). W celu sprawdzenia jakości prania nastawiłem wieczorem tryb trwający ponad 5 godzin. Pralka działała tak cicho, że udało mi się w trakcie zasnąć i obudzić dopiero rano. Ani wirowanie, ani żadne inne odgłosy przez nią wydawane mi nie przeszkadzały.

Niektóre pralki mogą także wyświetlać wizualne wskazówki dotyczące prania, objaśniać metki czy oferować sezonowe przypomnienia i wiele innych ciekawych funkcji.

Zużycie energii i wody to także bardzo istotna kwestia. Wiele nowoczesnych pralek to urządzenia oszczędne i przyjazne środowisku, gdyż wyposażone są w takie technologie jak  np. dostosowanie ilości wody do wagi pranych rzeczy. Przed dokonaniem zakupu należy zatem zwrócić uwagę na klasę prania – najlepsze modele mają A+++.

Podsumowanie

Wybór pralki idealnie dopasowanej do naszych wymagań nie jest prosty. Musicie najpierw sami określić jakie macie oczekiwania i jakie funkcje będą dla Was najbardziej przydatne, czy potrzebujecie urządzenie, które zapewnia dbałość o tkaniny, znakomite efekty prania, ekologię, możliwość prania odzieży mieszanej i potrafi sprostać indywidualnym potrzebom, czy też poszukujecie rozwiązania, z prostą (nieskomplikowaną) obsługą i szybkimi programami, które w efekcie pozwalają na oszczędność czasu i pieniędzy. Oczywiście nie należy przy tym zapominać o takich podstawach jak pojemność czy głębokość. Nowoczesne pralki wyposażone są w wiele różnych technologii, które odpowiednio wykorzystane bardzo ułatwią nam życie. Polecam zapoznać się z tymi udogodnieniami.

Partnerem poradnika jest firma Candy